Choroby wewnętrze dowiedz się, jak je rozpoznawać

 

Choroby wewnętrzne stanowią jeden z najszerszych działów medycyny. W ich skład wchodzą schorzenia układu krążenia, oddechowego, pokarmowego, moczowego, krwiotwórczego, narządów wydzielania wewnętrznego, układu ruchu oraz problemy z przemianą materii. Ten dział medycyny w języku potocznym określano mianem „interna”. Lekarz specjalizujący się w leczeniu chorób wewnętrznych, z uwagi na posiadaną holistyczną wiedzę, łączy inne specjalizacje medycyny w całość. Specjalista, który zajmuje się schorzeniami wielonarządowymi, koniecznie powinien wykazać się dużym doświadczeniem zawodowym.

 

Mimo, że obecnie dostęp do wyszkolonych lekarzy jest dość powszechny, zawsze warto także zwiększać swoją wiedzę. Zamiast czekać na rozwój problemów zdrowotnych, weź sprawy w swoje ręce i wylecz choroby wewnętrzne prosto i dokładnie. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

 

Choroby układu oddechowego

Choroby te związane są z drogami oddechowymi. Są one bardzo niebezpieczne, gdyż mogą prowadzić do przykrych skutków, a czasami nawet do śmierci. Do najbardziej powszechnych chorób układu oddechowego należą chemiczne zapalenie płuc, niewydolność oddechowa, ostry nieżyt oskrzeli, przewlekły nieżyt oskrzeli, ropień płuca, ropniak opłucnej oraz zwłóknienie klatki piersiowej. Układ oddechowy ma bardzo ważne znaczenie, gdyż odpowiada za ochronę organizmu przed szkodliwym działaniem otaczającego nas środowiska oraz czynników chorobotwórczych. Choroby układu oddechowego można rozpoznać po występujących objawach. Kaszel, duszności, uciskające klatkę piersiową bóle, pocenie się oraz gorączka – to powinno zwracać szczególną uwagę.

 

Choroby układu krwionośnego

Choroby układu krążenia często określano jako „współczesna epidemia”, ponieważ należą one do jednych z najczęstszych chorób naszej ery - niektóre z nich zalicza się do chorób cywilizacyjnych. Choroby układu krwionośnego wiążą się z zaburzeniami układu krwiotwórczego, czyli z niedoborami albo wręcz przeciwnie – nadprodukcją elementów morfotycznych krwi. Do najczęstszych chorób układu krążenia należą miażdżyca, choroba wieńcowa, zawał serca, nadciśnienie tętnicze, zapalenie mięśnia sercowego, kardiomiopatia, zapalenie wsierdzia, zaburzenia funkcjonowania serca, a w tym jego rytmu, zator tętnicy płucnej, niewydolność serca oraz nerwica serca.

 

Choroby wątroby oraz dróg żółciowych

Wątroba to jeden z największych i najważniejszych gruczołów w ludzkim organizmie. Odpowiada ona za detoksykację organizmu, wszystkie procesy trawienne, jak również termoregulację ludzkiego organizmu. Działanie wątroby jest ściśle związane z drogami żółciowymi, które odpowiadają przede wszystkim za transportowanie żółci oraz za pracę pęcherzyka żółciowego. Wśród najczęstszych dolegliwości i chorób wątroby znajdują się marskość, stłuszczenie wątroby, zapalenie, rak, kamica żółciowa oraz ostra niewydolność. Objawy, na które warto uważać, to brak apetytu, częste wymioty, bóle brzucha lub żołądka, nudności, uczucie obrzydzenia do jedzenia, a niekiedy żółtaczka.

 

Choroby alergiczne

Choroby alergiczne, zwane inaczej uczuleniem, określane są jako wrodzona nadwrażliwość organizmu na określone czynniki, czyli alergeny, które występują w otaczającym nas środowisku. Tak naprawdę objawy chorób alergicznych trudno jest odróżnić od objawów towarzyszących innym dolegliwościom. Specyfika symptomów chorób alergicznych ma bardzo indywidualny charakter. Ich przebieg u poszczególnych osób może być zupełnie inny.

 

Choroby układu sercowo- naczyniowego

Choroby układu sercowo- naczyniowego to schorzenia serca i naczyń krwionośnych. Stanowią one najpowszechniejsze przyczyny zgonów. Do najczęściej występujących schorzeń należą nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zawał serca, udar mózgu, choroby naczyń obwodowych, przewlekła niewydolność serca oraz zaburzenia rytmu serca. U podłoża chorób sercowo- naczyniowych leży miażdżyca tętnic, która rozwija się stopniowo przez pewien czas i zwykle osiąga etap zaawansowany przed wystąpieniem objawów. Dodatkowo, należy pamiętać, iż większość chorób sercowo- naczyniowych wiąże się ze złymi nawykami żywieniowymi i trybem życia chorego.

 

Choroby układu pokarmowego

Choroby układu pokarmowego nie należą do rzadkości. Wręcz przeciwnie – występują bardzo często, są groźne i mogą stanowić oznakę tak zwanej niestrawności wywołanej nietolerancją pewnych pokarmów lub regularnym przejadaniem. Często dochodzi również do poważniejszych schorzeń, takich jak choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, choroby refluksowej, zespołu jelita drażliwego, nowotworu żołądka lub jelita grubego, kamicy żółciowej, ostrych wirusów zapalenia wątroby i innych. W sytuacji, gdy podejrzewamy, iż z naszym układem pokarmowym dzieje się coś złego, natychmiast należy zgłosić się do lekarza specjalisty – gastroenterologa.

Chcesz unikać chorób wewnętrznych? Zwiększ swoją wiedzę!

Zmiana złych nawyków i wprowadzenie w życie pewnych zasad to najlepszy sposób na poprawę własnego zdrowia. Jak można to zrobić? W tym celu warto zgromadzić niezbędne informacje – są one dostępne na stronie Netlekarz.pl! Jest to źródło wiedzy o chorobach i sposobach ich leczenia, z którego pomocą będziesz miał możliwość unikać różnego rodzaju problemów. Już dziś wejdź na Netlekarz.pl i zawalcz o dobre samopoczucie!