Jakie wymagania trzeba spełnić, aby dostać pożyczkę?

Pożyczki gotówkowe najczęściej udzielane są przez parabanki i SKOKI, chociaż można też je dostać w banku. Natomiast większość osób szukających pożyczki chce szybko otrzymać pieniądze. Najpopularniejsze są chwilówki, które reklamują się, że aby pożyczkę otrzymać wystarczy mieć dowód. Dlatego też szybkie pożyczki są bardzo popularną formą finansowania w nagłej sytuacji, kiedy bank kredytu nie udzieli, a rodzina nie chce pożyczyć pieniędzy. Zaletą pożyczek jest też minimalna w porównaniu do banku lista kryterium do spełnienia. Ale warto wiedzieć, że jest parę wymagań, które nie podlegają negocjacjom.

 

Gdzie znaleźć pożyczkę?

Osoby szukające pożyczki gotówkowej na dowolny cel mają do wyboru wiele opcji. Pierwszą myślą zwykle jest kredyt w banku, ale niestety nie każdy ma zdolność kredytową lub też już kiedyś odmówiono mu kredytu z powodu negatywnego wpisu w jednej z baz dłużników. Druga myśl to pożyczka w firmie pożyczkowej. Tutaj jest o wiele łatwiej dostać pieniądze, a nawet można złożyć wniosek bez wychodzenia z domu. Najczęściej można złożyć wniosek na stronie internetowej parabanku albo dzwoniąc i umawiając się na spotkani z przedstawicielem terenowym. Czasami można też skontaktować się przez SMS. W każdym większym mieście można znaleźć też biura pożyczkowe, w których można zapoznać się z wieloma ofertami pożyczek na raz. Coraz częściej można się również spotkać z portalami pożyczek społecznościowych albo ogłoszeniami od prywatnych inwestorów.Kryterium wieku

Jednym z wymagań jakie trzeba spełnić, aby dostać pożyczkę jest zdolność do czynności prawnych, którą nabywa się wraz z ukończeniem 18-stego roku życia. Jednak nie oznacza to automatycznie, że każda osoba mająca osiemnaście lat dostanie pożyczkę, ponieważ większość firm stawia minimalną granicę wieku na poziomie 20-21 lat. Mówi się, że idealny pożyczkobiorca ma lat co najmniej 23. Dzieje się tak z prostego powodu. W tym wieku kończy się nie tylko szkołę średnią, ale można też skończyć pierwszy etap studiów, a co za tym idzie mieć pracę na stałe. Z kolei maksymalna granica wieku to 70-75 lat. Parabanki nie chcą pożyczać pieniędzy starszym osobom, ponieważ istnieje o wiele większe ryzyko, że pożyczki nie spłacą, ponieważ poważnie zachorują czy nawet umrą.Wymagania formalne

Wymagań formalnych nie jest tak dużo jak w banku, ale nadal trzeba ich kilka spełnić. Po pierwsze trzeba mieć ważny dowód osobisty. Obojętnie czy chcemy złożyć wniosek przez Internet, w biurze pożyczkowym czy u przedstawiciela musimy mieć dowód. Inny dokument tożsamości może być tylko potrzebny do dokonania weryfikacji, ale nie może być podany we wniosku czy później w umowie. Trzeba mieć również polskie obywatelstwo albo kartę stałego pobytu.

Trzeba mieć również osobiste konto bankowe na takie same dane jak te w dowodzie. Konto potrzebne jest do dwóch rzeczy: najpierw do dokonania opłaty weryfikacyjnej w wypadku brania pożyczki online, a po drugie do przelania pożyczki od parabanku. Czasami trwa to 15 minut, czasami dwa dni. Najdłużej czeka się składając wniosek w piątek wieczorem, ponieważ będzie on najwcześniej rozpatrzony w poniedziałek rano. Można też sprawdzić na stronie internetowej parabanku do jakich banków przelewy docierają natychmiastowo, aby uniknąć rozczarowania. Najważniejsze jest jednak, aby to był rachunek indywidualny. Nie może to być konto dzielone ze współmałżonkiem.

W wypadku pożyczek przez Internet trzeba również mieć działający adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego. Poczta elektroniczna przyda się, aby otrzymać umowę i plan spłat, a telefon do kontaktu oraz weryfikacji pożyczkobiorcy.

Pożyczając małą kwotę zwykle wystarczy oświadczyć jakie ma się dochody oraz z jakiego tytułu na przykład umowa o pracę, renta czy alimenty. Jednak wnioskując o dużą kwotę potrzebne może być już zaświadczenie o dochodach wydane przez pracodawcę. Może też być potrzebny wydruk bilansu z konta osobistego za ostatnie miesiące w celu policzenia zdolności kredytowej na podstawie wpływów i wydatków.Bazy dłużników i rejestry bankowe

Każdy bank sprawdza swojego klienta w Biurze Informacji Kredytowej. W bazie tej zawarte są informacje o kredytach bankowych, które kiedykolwiek były takiej osobie udzielone, a nawet o złożonych wnioskach. Jednak osoby, które mają wpisaną jakąkolwiek zaległość boją się wyników sprawdzenia tej bazy. Na szczęście jest niewiele firm pożyczkowych, które BIK sprawdzają. Za to prawie każda firma sprawdza tak zwane rejestry dłużników, które wchodzą w skład Biura Informacji Gospodarczej. W tych rejestrach można znaleźć nie tylko informacje o posiadanych długach, ale też o tych spłaconych, a nawet o wziętych kredytach i pożyczkach. Jednak nawet gdy pożyczkobiorca miał kiedykolwiek negatywny wpis, ale spłacił w końcu zobowiązanie to ma szansę na pożyczkę. Parabanki nie odrzucają takich osób automatycznie jak to robią banki, ale ważne aby sprawa była starsza niż pół roku oraz została uregulowana.

Poza tymi wymaganiami każda z firm pożyczkowych może mieć jeszcze inne. Wszystko zależy od pożyczki jaką chce się dostać oraz historii kredytowej czy zdolności do spłacenia pożyczki. Czasami potrzebny będzie żyrant albo zastaw. Inne dokumenty potrzebne są do wzięcia pożyczki przez Internet, a jeszcze inne kiedy umawiamy się na spotkanie we własnym domu z przedstawicielem terenowym parabanku. Również zasady spłaty mogą być różne, ponieważ czasem pożyczkę trzeba spłacić w jednej racie po 30 dniach, a w innym przypadku kwota będzie rozbita na raty płatne co tydzień. Jednak wszystkie informacje zawsze można znaleźć w ofercie pożyczki albo na jednej z internetowych porównywarek chwilówek i szybkich pożyczek, np. chwillowki.pl.