Zestaw noży kuchennych jakie noże powinien zawierać?Choć mówi się, że noże kuchenne są nieodpowiednim prezentem ślubnym, gdyż wróżą nieszczęście, niemalże wszyscy młodzi małżonkowie kupują porządny zestaw noży kuchennych tuż po wspólnym zamieszkaniu. Co powinien zawierać taki zestaw?

 

 

Noże o różnych zastosowaniach

Zestaw noży kuchennych to wbrew pozorom nie jest komplet noży o różnej wielkości, lecz o odmiennych zastosowaniach. W jego skład powinny wchodzić noże do: pieczywa i ciast, sera, szynki, filetowania ryb, obierania jarzyn, a także do krojenia mięsa i steków. Przydatny jest również tasak oraz nóż szefa kuchni. Każdy z wymienionych noży jest przeznaczony do innych celów, jednak powszechne jest używanie jednego noża do wszystkiego, co jest poważnym błędem.

 

Przykładowo, nóż do filetowania ryb posiada giętką i wyjątkowo ostrą końcówkę, dzięki której można odkroić płat ryby bezpośrednio od jej szkieletu, zachowując nienaruszoną strukturę filetu i jego apetyczny wygląd. Co więcej, nóż do filetowania zapobiega marnowaniu rybiego mięsa, gdyż sprawia, że na szkielecie pozostaje minimalna ilość ryby. Nóż do pieczywa posiada natomiast karbowaną część tnącą, która świetnie sprawdza się podczas krojenia świeżego chleba bądź miękkiej bułki. Nożyk do obierania jarzyn jest natomiast niewielki i bardzo ostry, co sprawia, że łatwo usuwa się nim skórkę z jabłka czy ziemniaków.

 

Dobry zestaw noży, czyli jaki?

Tym, co powinno charakteryzować dobry zestaw noży kuchennych, jest przede wszystkim trwałość. Na ostry-sklep.pl można znaleźć noże, które wykonano z nierdzewnej stali szwajcarskiej, odpornej na intensywne użytkowanie, mycie w zmywarce i kontakt z produktami spożywczymi zawierającymi kwasy (np. kiszonymi ogórkami). Noże powinny być również ostre – każdy nóż wymaga ostrzenia, jednak akcesoria kuchenne wysokiej jakości dłużej zachowują ostrość i sprawiają mniej problemów podczas częstego użytkowania.

 

Istotne jest sprawdzenie, z czego została wykonana rączka noża. Najlepiej sprawdzają się rękojeści z tworzywa sztucznego o nieco chropowatej powierzchni, która zapobiega wyślizgiwaniu się narzędzia z dłoni. Polecane są również rączki drewniane, jednak wyposażonych w nie noży nie powinno się zbyt często myć w zmywarce. Dodatkowo warto sprawdzić wagę noża. Nawet duże narzędzie nie powinno być zbyt ciężkie, gdyż jego użytkowanie okaże się mało wygodne i męczące. Przyjmuje się, że waga dobrego kuchennego noża nie powinna przekraczać 300-350 g w przypadku modeli służących do krojenia pieczywa czy steków.