Spedytor zawód z przyszłością


Zapotrzebowanie na kompleksowe usługi przewozu towarów jest coraz większe. Dotyczy to wszystkich krajów Unii Europejskiej, które dzięki otwarciu granic chętniej eksportują i importują towary z innych państw członkowskich. Nic więc dziwnego, że w całej wspólnocie na rynkach pracy rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych i doświadczonych spedytorów.Spedycja nie dla każdego

Nie każdy może zajmować się spedycją ze względu na konieczność posiadania odpowiedniego wykształcenia. Obecnie na wielu uczelniach można wybrać kierunek, który pozwala zapoznać się z wszelkimi przepisami obowiązującymi w czasie spedycji, a także nauczyć się prawidłowo planować transport przesyłek z miejsca na miejsce. Co ważne, spedycja obejmuje jedynie przewóz rzeczy, dlatego studia na tym kierunku nie przygotowują do zarządzania przewozami osobowymi.

 

Od spedytora wymaga się dobrze rozwiniętych umiejętności analitycznych oraz szybkiego wnioskowania. Jego zadaniem jest bowiem planowanie przewozu rzeczy, uwzględniając przy tym ograniczenia godzin, w jakich mogą przejeżdżać samochody ciężarowe przez miasta. Dodatkowo w niektórych krajach Unii Europejskiej auta ciężarowe mogą poruszać się po drogach tylko w wyznaczone dni w tygodniu. Nierzadko pojawiają się też dodatkowo ograniczenia ruchu pojazdów o wysokiej masie ze względu na zbyt wysokie temperatury powietrza w krajach takich jak Hiszpania czy Portugalia. Zadaniem spedytora jest w takich sytuacjach błyskawiczne reagowanie na pojawiające się problemy i rozwiazywanie ich w taki sposób, by zapewnić jak najszybszy przewóz przesyłki w wyznaczone miejsce. Jest to istotne zarówno dla klienta firmy spedycyjnej, jak i dla samej firmy oferującej przewóz przesyłek – klient chce otrzymać towary na czas, a przedsiębiorstwo spedycyjne nie chce stracić zaufania zleceniodawcy.

 

Spedytor zajmujący się obsługą przesyłek międzynarodowych, oferowanych między innymi przez http://www.matlogistic.pl/, koniecznie musi znać również języki obce. Bez nich nie będzie mógł rozwiązać problemów pojawiających się podczas transportowania rzeczy, jak również nie uda mu się pozyskać zleceń od zagranicznych klientów.

 

Spedytorzy odporni na stres

Wiele osób nie radzi sobie ze spedycją ze względu na duży stres związany z koniecznością rozwiązywania problemów w jak najkrótszym czasie. Z tego powodu absolwenci często rezygnują z pracy w zawodzie, co przyczynia się do zwiększania się zapotrzebowania na kolejnych spedytorów. Dla osób zainteresowanych pracą w tym zawodzie jest to doskonała informacja.