Czy palenie węglem jest ekologiczne?


Węgiel kamienny to skała złożona z czystego węgla, węglowodorów, wody oraz w mniejszych ilościach: siarki, krzemu, glinu, żelaza, wapnia. Problem ekologiczności węgla leży właśnie w tych pomniejszych składnikach. Czy zatem palenie w piecu węglem może być ekologiczne?

 


Zdecydowanie tak! By jednak tak było, muszą być spełnione przede wszystkim dwa warunki – wysoka jakość paliwa opałowego i odpowiedni piec. Dopiero wówczas możemy mówić o niskiej szkodliwości dla środowiska.

 

Ekologiczny węgiel

Przede wszystkim kupujmy węgiel w sprawdzonej firmie, która gwarantuje nam wysoką jakość produktu. Upewnijmy się przed zakupem, że węgiel został poddany specjalnym zabiegom, dzięki którym był oczyszczany i odkamieniany. Sprawdźmy też, czy ma niewielką zawartość siarki, co powinno być potwierdzone specjalnym certyfikatem.

Istotną kwestią z punktu widzenia ekologii jest również ilość sadzy i popiołu, które powstają podczas spalania. Decydując się na zakup węgla ekologicznego, takiego jak ekogroszek czy węgiel orzech, będziemy mieli pewność, że ilość sadzy w przewodach kominowych czy popiołu w piecu będzie ograniczona do minimum. Jednocześnie paliwa te charakteryzuje wysoka kaloryczność, dzięki czemu są nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne.

 

Odpowiednie urządzenie grzewcze

Aby nie szkodzić środowisku nie wystarczy zakup ekologicznego paliwa opałowego. Nie mniej bowiem istotne są: odpowiednie urządzenie grzewcze oraz właściwe warunki spalania. Dobry piec czy kocioł (oczywiście, sprawne i odpowiednio obsługiwane!) zagwarantują nam, że do atmosfery nie będą przedostawać się żadne, szkodliwe dla środowiska substancje niespalone, a jeśli już to naprawdę w śladowych ilościach.

Z całą pewnością zapewnią nam to nowoczesne piece retortowe, podajnikowe czy zasypowe dolnego spalania. Zakup takiego pieca to spory wydatek, ale jest to jednocześnie inwestycja na lata, dlatego warto wziąć to pod uwagę. Tym bardziej, że naukowcy przestrzegają przed stosowaniem w starych kotłach metody tzw. górnego spalania, które miałoby ograniczyć emisję szkodliwych substancji, podkreślając jej niską skuteczność i możliwe niebezpieczeństwo (zarówno dla instalacji, jak i dla obsługującego piec).

 

Dobrej jakości węgiel ekologiczny kupisz w sklepie wegielsztygar.pl