Pomysł na nieszablonowe wnętrza

Większość ludzi, urządzając wnętrze, myśli o tym, by stworzyć taki klimat, jakiego nie ma nigdzie więcej. Taki, który dokładnie odzwierciedla charakter gospodarzy. Być może dlatego właśnie od lat w modzie są fototapety, które teraz wykonywane są ze świetnych materiałów, są spersonalizowane i oprócz ciekawego widoku potrafią również stwarzać ciekawe efekty - czy to przestrzenne czy to zmieniające kształt wnętrza. Na rynku mamy prawdziwą feerię barw, wzorów i materiałów do wykorzystania. A wszystko po to, by mieć taką ścianę w domu, z której będziemy dumni.

 

Z jakiego materiału robi się fototapetę?

Różnego rodzaju fototapety na www.pieknetapety.pl różnią się przede wszystkim materiałem, z którego są wykonane. Z tym wiąże się ich wytrzymałość oraz to, do jakich pomieszczeń są dedykowane. Najprostszą jest fototapeta papierowa, która pokrywa się PCV. Pomimo tego że jest stosunkowo tania, to jednak nie ma odporności na wilgoć i ścieranie. W związku z tym nadaje się tylko do suchych pomieszczeń, w których nie będzie również narażona na dotyk czy ocieranie. Wymaga również idealnie gładkiej powierzchni, a samo przylepienie wymaga pewnego rodzaju precyzji, ponieważ nie da się jej przesuwać podczas kładzenia. Bardziej wytrzymała będzie fototapeta winylowa zazwyczaj na podkładzie flizelinowym. Ten rodzaj będzie odporny na wilgoć, tłuszcz oraz ścieranie i nadaje się do wielokrotnego mycia. Co ważne, zapewnia ścianie oddychalność. To idealny pomysł do kuchni lub łazienki. Wadą w porównaniu do papierowej wersji może być wyższa cena. Fototapeta laminowana produkowana jest na lateksie. To okładzina odporna na ścieranie, szorowanie oraz mycie nawet środkami chemicznymi. Nadaje się do każdego pomieszczenia w domu, ale najczęściej bywa przyklejana w kuchni lub łazience. Największą zaletą jest to, że idealnie kryje nawet nierówne powierzchnie. Kolejnym rodzajem jest fototapeta foliowa, inaczej samoprzylepna. To idealny pomysł na gładkie powierzchnie takie jak meble, na których poliestrowa warstwa wierzchnia prezentuje się doskonale.

Jaki wzór?

W tym wypadku ogranicza nas tylko wyobraźnia. Oczywiście można wybierać pomiędzy kwiatami, górami czy widokami wodospadów czy pięknych dróg, ale coraz częściej w ofertach pojawiają się autorskie grafiki lub własne zdjęcia zrobione w doskonałej jakości. Bardzo modne stają się różnego rodzaju efekty 3D wykorzystujące perspektywę, a ta potrafi optycznie powiększyć pokój czy też nadać mu niesamowity charakter. A przecież o to w urządzaniu mieszkania właśnie chodzi.