Ubezpieczenie dla dziecka czy polisa szkolna?


Życie i zdrowie dziecka to dla każdego rodzica wartości nadrzędne i nieprzeliczalne na żadne pieniądze. Jednak w przypadku ubezpieczeń na życie można zyskać finansową rekompensatę w razie nieszczęśliwego wypadku czy urazu, co zawsze będzie przydatnym w obliczu dodatkowych i niespodziewanych wydatków.

 

Produktów ubezpieczeniowych przeznaczonych dla najmłodszych członków rodziny jest co najmniej kilka i każdy z nich warto szczegółowo omówić, aby mieć większą świadomość zakresu ochrony i jakości kupowanej polisy przy podejmowaniu decyzji o zakupie takiej polisy.

 

Ubezpieczenie indywidualne dla dziecka

Samo dziecko nie może wykupić dla siebie ubezpieczenia, ale może do takiej polisy zostać dołączone. Tak dzieje się w przypadku rodzinnej polisy na życie, która mimo że obejmuje kilka osób, zachowuje indywidualny charakter polisy, dzięki za wszystko czemu można,

  • ustalać zakres ochrony poprzez dobór umów dodatkowych,

  • zmieniać wysokość sumy ubezpieczenia,

  • dołączyć do polisy innych członków rodziny,

  • decydować o kształcie polisy w każdą rocznicę umowy.

 

W indywidualnym ubezpieczeniu na życie te same rozszerzenia dotyczą każdego członka polisy i rodziny zarazem. Dzieci należą do szczególnie aktywnej grupy wiekowej, więc z pewnością przydatne będzie posiadanie umowy dodatkowej NNW. W razie upadku, kontuzji, złamania czy innego rodzaju uszczerbku na zdrowiu, ubezpieczyciel wypłaca świadczenia zgodnie z procentową wartością uszczerbku ciała.

Nieszczęśliwy wypadek wiąże się często z koniecznością leczenia szpitalnego i rehabilitacją. Na te okoliczności również można wykupić rozszerzenia polisy. Ma ona wiele innych zalet, m.in.:

  • niska składka – już od kilkudziesięciu złotych miesięcznie,

  • ogólnoświatowy zasięg działania przez całą dobę,

  • możliwość pokrycia z ubezpieczenia kredu lub innych zobowiązań mających związek z dzieckiem,

  • zapewnienie dziecku poziomu życia nawet po śmierci rodzica.

 

Ubezpieczenie grupowe dla dziecka

Przeciwieństwem polisy indywidualnej jest grupowa. To rozwiązanie jest przeznaczone głównie dla osób zatrudnionych w firmach, gdzie pracodawca oferuje przystąpienie do wspólnej polisy. Zaletą „Krupówki” jest niska cena i możliwość włączenia do ochrony także dzieci – o ile dopuszczają do tego warunki postawione przez towarzystwo.

Inna zaletą jest możliwość otrzymania świadczenia z tytułu narodzin dziecka w rodzinie pracownika. Polisa grupowa przewiduje zazwyczaj minimalny (lub żaden) okres karencji, czyli okres, w którym wypłata świadczenia za dane zdarzenie nie przysługuje.

Polisa grupowa dedykowana dziecku to nic innego jak szkolne NNW. Pakiet ten jest proponowany rodzicom przed rozpoczęciem roku szkolnego, jest stosunkowo tani, ale za niską ceną kryje się często wąski zakres ochrony oraz minimalne sumy ubezpieczenia.

Gotowej oferty nie można modyfikować, podobnie jak innych ubezpieczeń przeznaczonych dla grup zorganizowanych.

 

Ubezpieczenie oszczędnościowe dla dziecka

Wszystkie z dotychczas wymienionych polis miały funkcję jedynie ochronną, w których ubezpieczony opłaca składkę, a w zamian może liczyć na pomoc finansową towarzystwa w razie zaistnienia zdarzeń przewidzianych zakresem ochrony.

Z myślą o dziecku istnieje także ubezpieczenie na życie łączące ochronę z oszczędzaniem. Typowym przykładem jest polisa posagowa, gdzie umowę z towarzystwem zawiera osoba dorosła – rodzic, opiekun bądź inny fundator, a część składki trafia na konto polisowe, z którego następuje wypłata po zakończeniu umowy, np. w wieku 18, 21 czy 24 lat (po zakończeniu studiów.

Mając na uwadze dobro dziecka warto wybrać takie ubezpieczenie, w którym stosunek ceny do zakresu ochrony będzie najlepszy. Pod uwagę trzeba też wziąć czas trwania umowy – polisy posagowe są produktami długoterminowymi. Najczęściej minimalny okres trwania umowy wynosi 5 lat. Z kolei polisa NNW dla uczniów jest odnawiana po każdym roku szkolnym, a indywidualna (rodzinna) polisa dla dziecka to już kwestia dowolna w zależności od wybranej oferty – od 1 roku do 10 lat ochrony.

Wybór polis dla dziecka zależy w dużym stopniu od możliwości finansowych rodzica. Lepszym rozwiązaniem będzie posiadanie jednego ubezpieczenia z szerokim zakresem ochrony niż dwóch produktów, z których korzyści finansowe okażą się zaniżone i mało satysfakcjonujące.