Co może być przyczyną bólu zęba?

Ból zęba bywa bezlitosny. Dopada niespodziewanie i skutecznie niszczy wszelkie plany. Aby się go pozbyć, warto ustalić jego przyczyny.  Jedzenie, picie, mówienie… to codzienne czynności, które mogą zostać utrudnione przez przeszywający ból zęba. Może się pojawiać pod wpływem podrażnienia szczotkowaniem, zjedzeniem czegoś twardego, a także zimnego lub ciepłego napoju. Czasami jednak pojawia się samoistnie, to znaczy, że nie mają na to wpływu żadne czynniki zewnętrzne. Bólowi zębów często towarzyszy obrzęk twarzy, krwawienie dziąseł i promieniowanie bólu do żuchwy.

 


Zapalenie miazgi zęba

Odsłonięte kanaliki zębowe są bardzo wrażliwe na słodkie, kwaśne i zimne jedzenie i napoje. Lekki ból nie musi być oznaką poważnych problemów i można pozbyć się go sięgając po odpowiednią pastę do mycia zębów. Czasami też pomocna jest odpowiednia terapia w gabinecie dentystycznym, taka jak: leczenie ozonem, impregnacja kanalików zębowych, czy leczenie laserem biostymulującym.

Ostry ból, który nie przechodzi może wskazywać natomiast na trwałe uszkodzenie miazgi zębowej oraz jej stan zapalny. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie leczenia przewodowego. Leczenie kanałowe ma na celu wyczyszczenie nerwu zęba i wypełnienie kanału biokompatybilną gutaperką.


Próchnica

To najczęstsza przyczyna bólu, który w wielu przypadkach prowadzi także do zapalenia miazgi. Występuje z powodu zakażenia bakteryjnego tkanki twardej zęba. Często prowadzi do powstawania ubytków, które odsłaniają miazgę. Próchnica obejmuje swoim zasięgiem zarówno zębinę, jak i szkliwo. Jeśli ból przechodzi po zażyciu środka przeciwbólowego, zazwyczaj nie jest konieczne zastosowanie leczenia kanałowego.

 

 

 

 


Wyrzynanie się zębów mądrości

Ósemki to zęby, których wyrzynanie trwa bardzo długo, często mamy z tym do czynienia także u dorosłych Pacjentów. Ból następuje wskutek zapalenia okołokoronowego, które objawia się poprzez zaczerwienienie dziąsła, obrzęk, ból lub nawet zapalenie węzłów chłonnych. Bardzo często ból ósemek bywa promieniujący. Wówczas Pacjenci skarżą się także na ból oka, skroni lub ucha. Najbardziej bolesne bywa wyrzynanie się dolnych zębów mądrości.


Złamany ząb

Jeśli ząb złamany jest poodziąsłowo, Pacjent może nie dostrzegać przyczyny bólu. Wszystko jednak wyjaśnia się po wykonaniu badań diagnostycznych. Złamany w ten sposób ząb musi zostać usunięty wraz z korzeniem i zastąpiony implantem lub mostem protetycznym.
Naddziąsłowe złamanie zęba kończy się zazwyczaj leczeniem przewodowym i wstawieniem wkładu koronowo-korzeniowego wraz z koroną protetyczną.


Ból zęba po leczeniu

Jeśli ząb boli po zastosowaniu leczenia, często okazuje się, że należy dokonać wymiany wypełnienia. Wtedy ból pojawia się najczęściej przy spożywaniu posiłków kwaśnych lub słodkich. Jeśli natomiast ząb boli podczas nagryzania, to znak, że konieczne jest zastosowanie leczenia kanałowego.
Żaden ból zęba nie powinien być ignorowany. Bardzo ważne jest, aby szybko zgłosić się do stomatologa, aby ustalić przyczynę powstania bólu, a następnie podjąć odpowiednie kroki, które tę przyczynę zniwelują. Leki przeciwbólowe często radzą sobie jedynie z objawem bólu, który jest alarmem wysyłanym nam przez organizm.

Źródło: https://www.borczyk.pl/