5 rzeczy, które musisz przemyśleć, zanim weźmiesz kredyt


Marzysz i własnych czterech kątach i coraz poważniej rozważasz wzięcie kredytu hipotecznego. To odważny krok, który na pewno przyniesie wiele korzyści, ale też będzie sporym obciążeniem. Zanim podpiszesz umowę na kolejne trzydzieści lat, dobrze się do tego przygotuj.

 

Eksperci są zgodni: jeśli masz stałą pracę i wsparcie rodziny, kupno mieszkania to dobry wybór, o wiele korzystniejszy dla twoich finansów, niż wieloletni najem. Jednak to poważne zobowiązanie, na naprawdę wiele lat, dlatego nie jest to decyzja, którą można podejmować pochopnie. Oto kilka kwestii, które warto wcześniej przemyśleć i przedyskutować.

 

1. Co będziesz robić za 5, 10, 15 i 20 lat?

Kupując mieszkanie trzeba myśleć perspektywicznie. Dwudziestopięciolatkowi wystarczy małe mieszkanie, nawet kawalerka, ale trzydziestolatek może potrzebować większej przestrzeni, jeśli zechce się ustatkować, a w dalszej perspektywie może też chcieć powiększyć rodzinę. Co się wtedy stanie z mieszkaniem i kredytem, kiedy kawalerka okaże się za mała dla rodziny z dzieckiem lub dwójką? Poza tym co z pracą? Czy jest możliwe, że dostaniesz za kilka lat świetną propozycję, ale wymagającą przeprowadzki na drugi koniec Polski lub Europy? Sprzedaż mieszkania obciążonego kredytem nie zawsze jest łatwa i czasem warto mieć to w pamięci, a z kupnem – chwilę poczekać.

 

2. Czy stać cię na spłatę raty?

W teorii to zawsze proste – wystarczy część pensji oddać bankowi. Powiedzmy jakieś trzydzieści procent. W praktyce przyzwyczajenie się do dużo mniejszych środków na koncie bywa trudne. Jeśli planujesz wzięcie kredytu, jak najszybciej spróbuj przez jakiś czas odkładać tyle pieniędzy, ile wynosić może twoja przyszła rata. To dobry sprawdzian przed płaceniem prawdziwej raty. Jeśli pieniędzy będzie ci brakować, to sygnał, że warto jednak wziąć kredyt z niższą ratą. Jeśli natomiast takie ograniczenie finansowe nie będzie problemem, możesz nawet rozważyć wnioskowanie o wyższą kwotę.

 

3. Czy masz dobrego doradcę?

Wiele osób przed zaciągnięciem kredytu udaje się po pomoc do eksperta. To czasem pomaga, bo pozwala szybko i łatwo sprawdzić ofertę kilku banków, ale czasem jest też ograniczeniem, bo zdarza się, że oferta doradcy nie jest pełna. Dlatego zdecydowanie, sprawdź co najmniej kilka banków, ale jeśli nie masz sprawdzonego, zaufanego doradcy, lepiej zrób to samodzielnie.

 

4. Jaka jest twoja historia kredytowa?

Czy brałeś już kiedyś jakiś kredyt, czy twoja historia kredytowa jest pusta? Pamiętaj, że choć każdy kredyt czy karta kredytowa obniżają twoją zdolność kredytową, to dobra historia spłat podwyższa twoją wiarygodność kredytową. Jeśli wiesz, że w najbliższym czasie będziesz starać się o kredyt hipoteczny, możesz wziąć kredyt, nawet niewielki i regularnie go spłacać – to zbuduje pozytywną historię. Jeśli kiedyś miałeś problemu ze spłatą, sprawdź informacje o sobie w Biurze Informacji Kredytowej. Raz a pół roku taki raport można pobrać za darmo.

 

5. Czy wszystko policzyłeś?

Kredyt hipoteczny dla banku to produkt na sprzedaż. Nie kupuj kota w worku. Uważnie przeczytaj umowę, możesz poprosić o wysłanie jej mailem i policz wszystko, a jeśli trzeba – negocjuj. Jeśli bank zaproponuje ci konto lub kartę do kredytu w zamian za zmniejszenie prowizji lub marży, najpierw sprawdź liczby, a dopiero potem decyduj. Rata kredytu powinna być dopasowana do twoich możliwości finansowych, ale jeśli chcesz ją zmniejszyć, nie wydłużaj też bez potrzeby okresu kredytowania. Kredyt hipoteczny będzie z tobą przez kolejne dwadzieścia-trzydzieści lat i właśnie na tym etapie najlepiej dołożyć wszelkich starań, żeby dobrać go jak najlepiej do swoich możliwości.

 

Sprawdź warunki i ofertę kredytu hipotecznego w bank BZ WBK na stronie https://www.bzwbk.pl/kredyty/kredyty-hipoteczne/kredyt-mieszkaniowy/kredyt-mieszkaniowy.html