Zanim weźmiesz kredyt gotówkowy...


Wzięcie jakiejkolwiek pożyczki wiąże się zwykle z obciążeniem domowego budżetu. Zdarzają się losowe sytuacje, w których kredyt gotówkowy okazuje się być niezbędnym kołem ratunkowym. Jak wybrać taki, który będzie dla nas korzystny?W mediach nie brakuje reklam kredytów. Wszystkie próbują nas przekonywać, że są tanie, lekkie i nieodczuwalne dla naszego portfela. W rzeczywistości można jednak sporo za kredyt przepłacić. Na co więc zwrócić szczególną uwagę?

 

Zdefiniuj cel kredytu

Zanim udasz się do banku lub doradcy, zrób finansowy rachunek sumienia. Zastanów się, na jakiej wysokości chcesz ustawić miesięczną ratę. Weź pod uwagę nieprzewidziane wydatki. Rata kredytu nie powinna przekraczać 40% miesięcznych dochodów. Jeśli w Twoim przypadku będzie przekraczać tę kwotę -zastanów się, czy na pewno udźwigniesz to zobowiązanie.

 

RRSO – najważniejszy parametr

Sprawdzając koszty kredytu gotówkowego, koniecznie sprawdź RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Mówi ona o tym, na jakiej podstawie będą naliczane odsetki. W RRSO uwzględnione są wszystkie koszty kredytu: prowizja, opłata przygotowawcza, oprocentowanie oraz koszty ubezpieczenia. Banki wolą zwykle eksponować oprocentowanie nominalne, które jest zwykle dużo niższe. Pamiętaj także, by sprawdzić całkowitą kwotę do spłaty - jej wysokość często stanowi szok dla kredytobiorcy.

 

Uważaj na promocje kredytowe

Jeśli korzystasz z promocyjnej oferty banku - zawsze dokładnie sprawdź jej warunki. Często obłożone są one dodatkowymi zapisami: na konto bankowe musi wpłynąć odpowiednia kwota co miesiąc, ubezpieczenie musi pochodzić od konkretnego ubezpieczyciela, a karta być spłacona w terminie. Inaczej promocja przestaje działać, a koszty rosną! Nie zawsze też promocje się opłacają - zawsze podlicz łączną kwotę opłat za dodatkowe produkty - może ona okazać się wyższa, niż odsetki w standardowej propozycji banku.

 

Zadbaj o ubezpieczenie kredytu

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego często jest obowiązkowe. Warto jednak rozważyć jego zakup, nawet jeśli bank tego od nas nie wymaga. Ubezpieczyć możemy się od utraty pracy, życia albo nieszczęśliwego wypadku. Dzięki polisie kredyt zostanie spłacony ze środków ubezpieczyciela, a my nie będziemy musieli przejmować się dodatkowym kłopotem.

 

Rata stała czy malejąca?

Każdy kredyt posiada dwie możliwości spłaty rat – w formie stałej lub malejącej.Rata stała dedykowana jest tym osobom, które wolą regulować płatność co miesiąc w tej samej wysokości. Należy się jednak liczyć z tym, że taka forma spłaty oznacza wyższe koszty całkowite kredytu. Na spore oszczędności pozwala natomiast rata malejąca - początkowo jednak jest wyższa od stałej nawet o 25%. Dopiero z czasem maleje. Decydując się na raty malejące możemy liczyć na niższy koszt kredytu, oznaczają one jednak także niższą zdolność kredytową.

 

Skorzystaj z rankingów

Bardzo pomocne przy wyborze odpowiedniego kredytu są rankingi. Znajdziesz w nich wygodne porównanie różnych ofert, często z zaznaczonymi warunkami, jakie trzeba spełnić, by skorzystać z warunków promocji. Dobrym przykładem takiego zestawienia jest ranking kredytów gotówkowych Gotówkowe.net.

 

Zapoznaj się z umową kredytu

Bezwzględnie, zawsze należy zaznajomić się w umową, zwłaszcza pod kątem formalnych elementów – wysokości raty, czasu spłaty, wysokości RRSO i prowizji. Zwróć także zawsze uwagę na wspomniane wyżej dodatkowe warunki. Jeśli informacje w umowie pokrywają się z wcześniejszymi ustaleniami między Tobą a bankiem, możesz przystąpić do podpisania umowy kredytowej. Pamiętaj, że pracownik banku lub doradca kredytowy na obowiązek wyjaśnić Ci wszystkie niejasności.