Czy warto kupować kocioł kondensacyjnyKupując nowy kocił centralnego ogrzewania warto rozważyć opcję zakupu kotła kondensacyjnego. To kotły nowej generacji pozwalające na spore oszczędności w domowym budżecie.Czym różni się kocioł tradycyjny od kondensacyjnego?

Tradycyjny kocioł często nazywany jest kotłem atmosferycznym, ponieważ do procesu spalania potrzebne jest mu powietrze, które pobiera z pomieszczenia, w którym jest zainstalowany. Nie zawsze jest to bezpieczne, ponieważ podmuchy wiatru, niesprawna wentylacja mogą powodować nieprawidłowe spalanie gazu i cofanie spalin. Jest to niebezpieczne i może być przyczyną zaczadzenia np. podczas kąpieli.

W przypadku pieców kondensacyjnych powietrze pobierane jest z zewnątrz za pośrednictwem odpowiedniej rury wyprowadzonej poziomo poza elewację. Także odprowadzanie spalin nie wymaga budowania specjalnego komina, wystarczy rura ze stali nierdzewnej wyprowadzona na zewnątrz. Piece kondensacyjne to piece z zamkniętą komorą spalania co oznacza, że spaliny nie mogą się cofnąć. Dzięki temu piec kondensacyjny jest całkowicie bezpieczny i ma ryzyka zatrucia czadem.

Największa różnica miedzy kotłami tradycyjnymi i kondensacyjnymi dotyczy samego procesu spalania i odprowadzania spalin. Podczas pracy pieca powstają spaliny, które odprowadzane są przez komin. W tradycyjnych piecach strata ciepła przez spaliny może sięgać nawet 40%. W nowoczesnych piecach kondensacyjnych spaliny są schładzane, skropleniu ulega para wodna i odzyskiwana jest energia cieplna w niej zawarta. Dzięki temu spaliny wydalane do atmosfery są prawie zimne i znacznie mniej szkodliwe dla środowiska, ponieważ w procesie kondensacji wytrąca się bardzo żrący i szkodliwy kondensator, który można usuwać do kanalizacji.

Więcej na: www.kotly-bialek.pl/grzewcze-weglowe-piece-kotly-co-sklep-internetowy/

 

Ile można zyskać kupując kocioł kondensacyjny?

Sam zakup kotła kondensacyjnego jest droższy niż kotła tradycyjnego, ale pozostałe koty są znacznie niższe. Kocioł kondensacyjny nie wymaga budowy komina z wkładem ze stali nierdzewnej, wystarczy krótka rura wyprowadzona na zewnątrz. Najważniejsze są jednak koszty wynikające z eksploatacji, co przekłada się na miesięczne oszczędności na rachunkach za gaz. Kotły kondensacyjne charakteryzują się wysoką sprawnością energetyczną, sięgającą nawet 110%. To efekt zdolności odzyskiwania ciepła z pary wodnej. Dzięki temu rachunki za gaz mogą być niższe nawet o 40%.

Oczywiście są to dane orientacyjne, o konkretnych zyskach decydują także dodatkowe czynniki:

  • ocieplenie domu,

  • rodzaj grzejników (przy żeliwnych oszczędności będą mniejsze).

Duży wpływ na zużycie gazu ma rodzaj zastosowanych czujników temperatury. Najoszczędniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie czujników temperatury zewnętrznych. Zmiana temperatury na zewnątrz, natychmiast będzie przekazywana do sterowników i temperatura wody będzie dostosowywana do zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniach. Dodatkowo wybierając kocioł z zasobnikiem wody, zyskujemy ciepłą wodę użytkową.

Artykuł przygotowano przez pleszewskiego producenta kotłów CO Kotly-Bialek.pl.