Gorączka w ciąży - skąd wynika i kiedy trzeba zasięgnąć opinii lekarza?


Ciąża jest naturalnym, fizjologicznym stanem kobiecego organizmu. Nie może być postrzegana jak choroba, choć trzeba przyznać, że dziecko rosnące w łonie matki zdecydowanie obciąża jej organizm, który może nie działać tak wydajnie, jak dotychczas. W przebiegu ciąży może zdarzyć się, że przyszła mama będzie miała gorączkę. Skąd może ona wynikać?Podwyższona temperatura ciała ciężarnej

Gorączka w ciąży, a raczej lekko podwyższona temperatura ciała, zwłaszcza przy kontrolowaniu temperatury w pochwie, jest całkowicie naturalna. W pierwszych tygodniach ciąży właściwa, przeciętna temperatura ciała kobiety wynosi około 37 stopni Celsjusza, a jej podwyższenie o kilka kresek względem normalnej temperatury 36,6 stopni, wynika ze wzrostu stężenia progesteronu w organizmie. Dlatego przez cały pierwszy trymestr, przy mierzeniu temperatury, najprawdopodobniej ciężarna ujrzy nieco wyższy wynik niż normalnie. Nie musi się tym martwić, ale w momencie, gdy temperatura wzrasta do poziomu 38 stopni Celsjusza i więcej, u ciężarnej występuje gorączka.

Gorączka a ciąża

Bez względu na to, czy kobieta jest w ciąży, czy też nie, gorączka może świadczyć o rozpoczęciu infekcji wirusowej lub bakteryjnej organizmu. Temperatura ciała wzrasta w momencie, kiedy organizm rozpoczyna walkę z chorobotwórczymi drobnoustrojami, czyli przy prawidłowej odpowiedzi immunologicznej na ich działania.

W ciąży organizm kobiety nie reaguje tak samo na bakterie i wirusy, jak wcześniej. Jest bardziej podatny na infekcje, ponieważ ma obniżoną odporność. Dlatego powinna pozostawać pod stałą kontrolą lekarza ginekologa, a gdy zajdzie taka potrzeba - skonsultować swój stan i poziom gorączki z lekarzem rodzinnym.

Gorączka w ciąży - co robić?

Jeśli gorączka w czasie ciąży utrzymuje się przez kilka dni, nie spada, albo ma bardzo wysoki poziom - powyżej 39 stopni Celsjusza, nie można zwlekać z wizytą u lekarza. To bardzo ważne dla zdrowia, a nawet życia nienarodzonego dziecka i jego matki. Nieleczona infekcja może doprowadzić do poważnych komplikacji. Nawet więc zwyczajne przeziębienie w ciąży, przebiegające z gorączką, wymaga odpowiedzialnego podejścia i wdrożenia przez lekarza odpowiedniego leczenia. Zaniechanie konsultacji lekarskiej grozi zapaleniem dolnych dróg oddechowych, wysoką gorączką i kaszlem, które z kolei mogą spowodować niebezpieczne skurcze macicy i wywołać przedwczesny poród.

Przy sporadycznie występującej gorączce można zażyć tabletkę Paracetamolu, który w niewielkich dawkach jest bezpieczny dla ciężarnej, choć i taki krok warto skonsultować z lekarzem. Czytaj więcej o sposobach spędzania gorączki w ciąży.

Jeśli wysoka gorączka u ciężarnej występuje pomiędzy 4. a 14. tygodniem ciąży, czyli w pierwszym trymestrze, kiedy dochodzi do implantacji zarodka, kształtowania się ruchów ssących u płodu, kostnienia kręgów i żeber, jest bardzo niebezpieczna. Może doprowadzić bowiem do zaburzenia rozwoju płodu, stąd też należy ją zbijać pod kontrolą lekarza. Długotrwała gorączka na początku ciąży może stać się przyczyną poronienia.