Jak dobrać wzmacniacz do car audio?


Samochód to miejsce, w którym spędzamy coraz więcej czasu. Droga do pracy, szkoły, na zakupy, na wakacje, odwiedzanie rodziny, wszystko to sprawia, że w perspektywie roku spędzamy wiele długich godzin w samochodzie. Dlatego ważne jest zadbanie o swój i swoich pasażerów komfort. Rozrywka w postaci słuchania muzyki jest jednym z elementów, na który zwracamy dużą uwagę. Najwyższej jakości car audio nie może istnieć bez odpowiednio dopasowanego wzmacniacza.

 

Pamiętaj o sprawach technicznych

Wzmacniacze samochodowe powinny być wybierane przez nas na podstawie konkretnych parametrów. Kupowanie kota w worku nie jest dobrym rozwiązaniem, nawet jeśli doskonale znamy sprzęty danego producenta.
Każdy wzmacniacz powinien ściśle współgrać z radioodtwarzaczem, toteż trzeba zwrócić uwagę również na jego parametry. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie zakupić od razu najwyższej jakości radioodtwarzacz, jednak będzie wymagać to większych środków finansowych.

Najważniejsze parametry wzmacniacza samochodowego, na które trzeba zwrócić uwagę

  • moc — czyli inaczej głośność, na którą może pozwolić sobie wzmacniacz. Istnieje wiele różnych oznaczeń, np. 360W. Należy dostosować ją do własnych potrzeb.

  • ilość kanałów — w tym przypadku możemy wybierać między wzmacniaczami 2-kanałowymi oraz 4-kanałowymi. Co to znaczy w praktyce? Oba te rodzaje powinny być dostosowane do konkretnych zastosowań.

  • Wzmacniacze 2-kanałowe powinno się użyć w przypadku posiadania w samochodzie stereo z przodu lub też z tył. Jeśli chodzi o wzmacniacze 4-kanałowe, wykorzystywane są do subwoofera. Również w tym przypadku mogą one znaleźć się zarówno z przodu, jak i z tył.

  • zwrotnicę — przydatna, gdy zamierza się zainstalować większą ilość głośników.

  • zasilacz — dostępne są dwa rodzaje: Ic chip oraz MOSFET.

  • wydajność — najkorzystniej będzie, jeśli wydajność sprzętu będzie, jak najwyższa, aby mniej mocy się marnowało.

     

Wybieramy najlepszy wzmacniacz samochodowy

Kiedy sprawdzimy już aspekty techniczne, powinniśmy zwrócić większą uwagę na to, w jaki sposób zamierzamy z nich korzystać. W końcu wzmacniacz musi dostosować się do naszych potrzeb i możliwości.

Zawsze wybieraj sprzęt najwyższej jakości i nie oszczędzaj na nim przesadnie. W ten sposób przetrwa on znacznie dłużej, co będzie stanowić swoistą inwestycję.

Dobrą podpowiedzią będzie wybieranie odpowiedniej klasy. Sprzęty klasy A sprawiają, że pobierana jest znacznie mniejsza ilość energii, a sam dźwięk ma lepszą jakość, co jest dużą zaletą.
Nie da się ukryć, że w Polsce bardzo wiele osób decyduje się na wzmacniacze klasy A/B. Wyróżnia je na pewno większa skuteczność i łatwiejsza dostępność w sklepach.
Istnieje jeszcze jednak klasa, a mianowicie klasa D. Wzmacniacze tego typu są bardzo zaawansowane technologicznie i rzadziej wybierane. Ich atutem jest na pewno mały rozmiar, przez co można łatwiej je ulokować. Zazwyczaj wybierane są w połączeniu z subwooferami.

Pamiętaj też koniecznie o wadze. Obecnie cięższe wzmacniacze są synonimem wysokiej jakości, na której ci zależy.