Podstawowe badania tj. morfologia - czy warto wykonywać je okresowo?

Morfologia krwi należy do bardzo podstawowych i ogólnych badań. Zlecana jest zwykle za każdym razem, gdy tylko pacjent trafia do szpitala albo gdy zaczyna chorować na trudną do zdiagnozowania chorobę. Wykonuje się ją również po leczeniu czy też profilaktycznie. Czy warto poddawać się takiemu badaniu właśnie w celach profilaktycznych? Czy jest ono w stanie wnieść jakieś ważne informacje na temat stanu zdrowia? Warto się nad tym zastanowić.

 

Czym jest morfologia

Morfologia to ogólne badanie krwi, które należy do grupy badań podstawowych. Pozwala ocenić ilość czerwonych krwinek, białych i płytek krwi. Morfologia to jednak nie tylko stan ilościowy, ale również jakościowy. Liczne współczynniki, które są brane pod uwagę w czasie analizowania uzyskanego obrazu powodują, że z tego jednego badania można otrzymać naprawdę bardzo wiele informacji. Przede wszystkim, czy wszystko jest w porządku. Jeżeli tak, to nie ma problemu. Jeżeli jednak wyniki nie są prawidłowe, to rodzaj tych nieprawidłowości pozwala na ustalenie kierunku, w jakim powinna iść dalsza diagnostyka.

 

Czy warto regularnie z tego badania korzystać?

W zasadzie to warto. Nie jest ono bardzo bolesne. Jedyny odczuwalny ból pojawia się podczas pobrania krwi. Niektórzy są na to bardzo wrażliwi i zdarza się im nawet w tym czasie zemdleć. Większość jednak osób dobrze to znosi, poza małym dyskomfortem.

 

Badanie krwi, jak wspomniano pozwala stwierdzić, w jakim kierunku ewentualnie idzie infekcja, ale też pozwala stwierdzić, że nic złego się nie dzieje. To jedna z metod, która pozwala na szybkie wykrywanie poważnych zagrożeń dla zdrowia, a nawet życia człowieka. A jak wiadomo wczesne wykrycie wielu chorób pozwala jest skutecznie leczyć, czasem jest ono jedyną szansą na wyleczenie.

 

Nadmiar lub niedobór któregokolwiek ze składników krwi (krwinki białe, czerwone, płytki krwi) pozwala lekarzowi określić, jakie kroki powinien teraz podjąć i gdzie szukać przyczyny takiego stanu rzeczy.