Dom z piwnicą czy bez jaki budować?

Budowa własnego domu, to niesamowite przeżycie. Jednak takiemu przedsięwzięciu, towarzysza również inne odczucia, jak strach przed brakiem pieniędzy lub niespłaceniem kredytu, obawy o kwestie prawne oraz nerwy, jeśli trafimy na nierzetelna ekipę, upartego i nieprzyjemnego sprzedawcę materiałów budowlanych lub złość, kiedy okaże się, że sąsiad nie należy do najprzyjemniejszych ludzi. Bez względu jednak na ww. kwestie, skończony dom, to ogromna radość i świadomość, posiadania go na własność, co sprawia ogromna dumę.

 

Działka pod dom

Aby uniknąć wszelkich rozczarowań i złości związanych z sąsiadami, musisz przede wszystkim kupić odpowiednią działkę. Nie chodzi tu konkretnie o jej wielkość czy okolicę, ale o sąsiadów. Najlepiej, żeby na samym początku wezwać geodetę, aby w 100% być pewnym, jak przebiega granica oraz ją wytyczyć. Może się bowiem okazać, że na gracy stoi budynek sąsiada, co nie jest dozwolone, ponieważ trzeba zachować odpowiednią odległość.  W takich wypadkach, lepiej jest nie budować się w takim miejscu, gdyż w przyszłości, może grozić to „wojną” z sąsiadami. Najlepiej jest znaleźć dużą działkę, w takim miejscu, gdzie nie ma z każdej strony sąsiadów. Pamiętaj również o sprawdzeniu terenu pod względem wilgoci oraz jakości ziemi. Może się bowiem okazać, że wiosną rejon ten, zamienia się w mokradła lub jest sam piach, na którym nie będą chciały rosnąć nawet kwiaty ozdobne.

 

Gotowy projekt

Kiedy masz już wybrana i kupioną działkę, czas na projekt domu. Możesz przejrzeć oferty, gdzie proponowane są gotowe projekty domów. Jest ro dobre wyjście dla tych, którzy nie chcą tracić czasu na spotkania z architektem i tworzenie indywidualnego projektu. Znacznie taniej jest zakupić gotowy. Co więcej, do wyboru jest taka potężna ilość projektów, że z pewności a w którymś się zakochasz. Niektóre, różnią się od siebie tylko trochę, a inne diametralnie. Bardzo często, różnicą podstawową, jaka dzieli projekty jest piwnica. Pojawia się więc pytanie, czy zdecydować się na piwnicę, czy ja pominąć?

 

Piwnica potrzebna, czy nie?

Kiedy piwnica się sprawdzi doskonale? Jest to świetne wyjście dla właścicieli domów w miastach. Cena bowiem, za małą działkę potrafi być ogromna. Budowa piwnicy, daje dodatkowe miejsce, bez konieczności dokupywania działki. Przyda się także wtedy, kiedy dom budowany jest na nierównym terenie. Jeśli nie chcesz go równać i sprowadzać koparek, znacznie lepiej jest po prostu, go podpiwniczyć. Piwnica to również doskonałe miejsce, na przechowywanie wszelkich sprzętów, urządzenie pralni, spiżarni itp. czyli pomieszczeń, gdzie nie przebywa się długo, ale są potrzebne.

 

Kiedy pominąć piwnicę?

Piwnica może nie sprawdzić się wtedy, kiedy działka ma wysoki poziom wód gruntowych lub niestabilne podłoże. Będzie ona bowiem wilgotna, a na wiosnę, pojawi się woda na podłodze, zaś na ścianach osiadać będą grzyby. Nie sprawdzi się również, kiedy chcesz zakończyć szybko budowę, masz dużą działkę, na której jest wystarczająco miejsca, czy też chcesz obniżyć koszty budowy.