Wesele Wyspiańskiego. Garść wiedzy o lekturze i ciekawostek o autorze

Lektury szkolne, choć przedstawiane na lekcjach polskiego w sposób mało interesujący, potrafią zaskoczyć niebanalnym podejściem do tematu, pięknym językiem czy wyjątkowo trafnymi wnioskami na temat ludzkich wad. Poniżej przygotowaliśmy dla Was najważniejsze informacje na temat Wesela, a także zarys szerokich horyzontów artystycznych Stanisława Wyspiańskiego. Mamy nadzieję, że dzięki nim obcowanie z dramatem będzie dla Was przyjemniejsze. Miłej lektury!

 

 

Jakie cytaty z Wesela warto znać na maturze?

Choć nikt nie każe maturzystom uczyć się na pamięć wersów tekstu, warto zabłysnąć na maturze ustnej i pisemnej, przytaczając najważniejsze cytaty z lektury, takie jak te:

Ale tu wieś spokojna. –
Niech na całym świecie wojna,
Byle polska wieś zaciszna,
Byle polska wieś spokojna.

[Dziennikarz; akt I, scena 1]

Miałeś, chłopie, złoty róg,
Miałeś, chłopie, czapkę z piór:
Czapkę ze łba wicher zmiótł.
[…] ostał ci się ino sznur.

[Chochoł, akt III, scena 35]

Więcej na temat dramatu, a także inne cytaty przydatne na maturze, znajdziesz na stronie internetowej http://wesele.klp.pl/. Maturzyści znajdą tu znaczenia symboli i postaci przewijających się na kartach dzieła – Chochoła, Stańczyka, Wernyhory i innych.

W 1973 roku lektura książki zainspirowała reżysera Andrzeja Wajdę do zrealizowania filmu fabularnego, będącego ekranizacją Wesela Stanisława Wyspiańskiego.

 

Wyspiański – człowiek o wielu talentach

Warto wspomnieć, że Wyspiański był nie tylko wybitnym pisarzem i grafikiem, ale również utalentowanym projektantem mebli – dla Zofii i Tadeusza Żeleńskich wykonał szkice mebli, które miały znaleźć się w ich salonie w krakowskim mieszkaniu.

Dla fanów Wyspiańskiego, a także dla uczniów, którzy powinni poznać inne dziedziny twórczości mistrza, mamy dobrą wiadomość: na listopad 2017 roku Muzeum Narodowe w Krakowie zaplanowało otwarcie wystawy z kompletną kolekcją dzieł artysty, złożoną z – bagatela – 900 prac. To pierwsza tego typu wystawa zbiorów Wyspiańskiego w Polsce i na świecie. Obcując bezpośrednio z pracami twórcy, na pewno łatwiej będzie zrozumieć jego wrażliwość artystyczną.

 

Wyspiański i Zakopane

Zakopane odegrało w życiu i twórczości Wyspiańskiego ważne miejsce. Miłość do polskich gór przejawiał także ojciec artysty, Franciszek, który był członkiem Towarzystwa Tatrzańskiego. Wspomnienia o Tatrach pisarz zawarł w swoich dwóch wierszach. Jednym z nich jestList Stanisława Wyspiańskiego, pisany z Bad Hall w r. 1904, do przyjaciela w Zakopanem. Poeta nie krył w nim fascynacji Podhalem. Wspomnieniem tego, jak wielki wpływ miał Wyspiański na popularyzację Tatr, było Narodowe Czytanie Wesela właśnie w położonym obok Zakopanego Kościelisku.