Wybielanie zębów - najczęstsze pytania i odpowiedzi


W dzisiejszych czasach panuje moda na śnieżnobiały uśmiech - jest on oznaką zdrowia oraz wyrazem zadbania o siebie. Na szczęście, istnieje wiele sposobów na rozjaśnienie uzębienia, wśród których każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Zanim jednak wybierzesz ten idealny - czeka cię odpowiedź na wiele pytań. Dziś postaramy się pomóc ci zmierzyć się z najważniejszymi z nich.

 

 

Czy wybielanie zębów szkodzi zdrowiu?

Sprawdzone metody rozjaśniania uśmiechu są bezpieczne dla zdrowia. Ważne jednak, by korzystać z nich po konsultacji stomatologicznej - czyli po usunięciu kamienia nazębnego i sprawdzeniu stanu zdrowia zębów.

Większość z substancji używanych do wybielania zawiera nadtlenek wodoru bądź nadtlenek karbamidu - środki bezpieczne, które w wysokim stężeniu używane są jedynie w gabinetach dentystycznych.

Warto natomiast uważać na domowe sposoby (wybielanie sodą oczyszczoną czy solą z pewnością nie poprawi stanu szkliwa!) oraz pasty wybielające, które często posiadają wysoki współczynnik RDA - czyli ścierają zębinę. Zazwyczaj nie można ich stosować dłużej, niż dwa miesiące. Ciekawe zestawienie tego typu środków znajdziemy na stronie http://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/ranking-srodkow-wybielajacych-zeby/

 

Ile trwa wybielanie zębów?

Wszystko zależy od wybranej metody. Jeżeli zdecydujesz się na wybielanie lampą lub laserem - oczekiwany efekt uzyskasz już podczas jednej wizyty u dentysty. Natomiast żeli, pasków i past wybielające musisz używać co najmniej kilka tygodni (choć pierwsze efekty widać już po kilku dniach).

 

Czy efektem wybielania będą śnieżnobiałe zęby?

Niestety - nie każdy może otrzymać zęby w śnieżnym kolorze bieli. Wiele zależy od naszych predyspozycji genetycznych, naturalnej barwy kości oraz źródła powstałych przebarwień.

 

Czy jednorazowe wybielanie zapewni efekt na stałe?

Nie wynaleziono jeszcze metody, dzięki której możliwe byłoby wybielenie uśmiechu raz na całe życie. W zależności od wybranej metody rozjaśniania, efekt utrzymuje się od pół roku do dwóch lat. Możesz go przedłużyć poprzez odstawienie używek (papierosów, kawy, herbaty i wina) oraz stosowanie się do zaleceń białej diety przez co najmniej dwie doby po wybielaniu.

 

Czy istnieją przeciwwskazania do wybielania zębów?

Tak, ale jest ich niewiele. Zaliczają się do nich:

  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • wiek poniżej 16 lat,
  • choroba Parkinsona, epilepsja,
  • silna nadwrażliwość zębów,
  • niewyleczone ubytki,
  • przebarwienia powstałe wskutek stosowania niektórych leków (np. tetracyklin).

 

Czy do wybielania zębów muszę się przygotować?

Do samego zabiegu wybielania nie musisz się specjalnie przygotowywać. Należy jedynie zadbać o wyleczenie powstałych w zębach ubytków (kontakt substancji aktywnej z miazgą zęba może być wyjątkowo bolesny!) oraz usunięcie kamienia nazębnego. Przed podjęciem decyzji o jakiejkolwiek formie rozjaśniania uzębienia, konieczna jest więc konsultacja stomatologiczna.

Mamy nadzieję, że pomogliśmy ci rozwiać najczęstsze wątpliwości powstałe przy wybielaniu zębów. Teraz wystarczy, że wybierzesz metodę najlepszą dla ciebie!