Światowe paczki


Współczesny świat to globalna wioska. To stwierdzenie zna każdy z nas. I chyba każdy z nas niemal każdego dnia przekonuje się o jego prawdziwości – na przykład wysyłając paczki do mniej lub bardziej odległych krajów lub czekając na przesyłki z nich wysłane.

 

 

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, pod koniec roku 2015 poza granicami Polski mieszkało prawie 2,5 mln Polaków. Najczęściej nasi rodacy osiedlali się w krajach europejskich (ponad 2 mln), przy czym największa grupa, bo ponad 700 tysięcy osób, wybrała na miejsce swojego zamieszkania Wielką Brytanię (źródło: https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ilu-polakow-przebywa-na-emigracji,54,0,2149430.html).

 

Paczki krążą po świecie

Kiedy Polacy decydują się na zamieszkanie poza granicami swojej ojczyzny, nie oznacza to, że zrywają z nią wszelki kontakt. Odwiedzają Polskę, kontaktują się z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi telefonicznie lub mailowo. Często wysyłają paczki w rodzinne strony lub je stamtąd otrzymują. Czas, jakiego firmy kurierskie potrzebują od nadania przesyłki do jej doręczenia do dowolnej miejscowości na terenie Europy, wynosi 3–5 dni. Taki termin zapewnia https://www.euro-paka.pl/– internetowa platforma współpracująca z kilkoma dużymi firmami kurierskimi działającymi na rynku polskim i międzynarodowym. Nadanie przesyłki zagranicznej jest proste i szybkie. Wystarczy skontaktować się z firmą kurierską i skorzystać z usługi „door to door” – wówczas kurier przyjedzie do nas z odpowiednim opakowaniem (kopertą lub kartonem) i wydrukowanymi etykietami adresowymi. Za usługę można płacić przelewem, gotówką lub kartą, bezpośrednio u kuriera. Wysłanie do Anglii przesyłki o masie do 1 kg kosztuje ok. 45 zł, zaś w przypadku przedmiotów wysyłanych w odwrotną stronę z  koszt ten wynosi ok. 85 zł (źródło: http://www.kurierem.pl/przesylki-zagraniczne-Anglia-kurier-DPD-transport-drogowy-import,1383482.html).

 

Przesyłka pod kontrolą

Po podaniu numeru przesyłki na stronie internetowej firmy kurierskiej, otrzymujemy informacje o tym, gdzie się ona znajduje i jak szybko dotrze do adresata. W niektórych firmach kurierzy mają obowiązek dzwonić rano do odbiorców, aby ustalić, w jakich godzinach będą mogli zastać ich w domu. Dzięki temu procent doręczeń przy pierwszej próbie jest wyższy niż w sytuacji, gdy kurier przyjeżdża bez zapowiedzi; poza tym przesyłki docierają szybciej. Jeśli pracownik firmy doręczającej nie zastanie nikogo pod wskazanym adresem, zostawia awizo. Najczęściej firmy kurierskie oferują w standardzie kilka prób osobistego doręczenia przez kuriera.

 

Jak widać, wysłanie paczki za granicę kurierem nie musi być skomplikowane i kosztowne. Może warto w ten sposób posłać w świat prezenty świąteczne?