Kąpiel aromaterapeutyczna orzeźwia, odświeża i leczy


Jakie właściwości mają olejki do kąpieli?
Aromatyczna kąpiel jest jednym z najlepszych sposobów, by się zrelaksować i zadbać o skórę. Jeżeli chce się uzyskać doskonałe efekty, warto dodać do wody kilka kropel olejku do kąpieli. Jakie są jego właściwości?

 

Do kąpieli można używać różnych preparatów, jednak najpopularniejsze są olejki, sole i płyny do kąpieli. Dzięki nim woda ma wspaniały zapach, a jej właściwości orzeźwiające, odświeżające i upiększające są bardziej zauważalne. Preparaty, których warto dodawać do kąpieli, można znaleźć na https://kontigo.com.pl/cialo/kosmetyki-do-kapieli/olejki-i-plyny-do-kapieli.html.

Ze wszystkich środków do kąpieli najwszechstronniejsze zastosowanie mają olejki. Dzięki nim woda pięknie pachnie, a olejek pielęgnuje skórę, nawilża ją i chroni przed wysuszeniem. Olejki eteryczne mają dodatkowo właściwości lecznicze. Przykładowo, olejek pichtowy wchodzi w kontakt ze skórą i jednocześnie jest wdychany wraz z parą do płuc. Jego działanie pozwala zwalczyć przeziębienie, rozgrzać bolące mięśnie i stawy oraz udrożnić nos i drogi oddechowe. Ponadto działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe uniemożliwia namnażanie się chorobotwórczych drobnoustrojów.

Kąpiel aromaterapeutyczna przynosi najlepsze efekty, gdy trwa od 10 do 30 minut. Woda powinna wypełniać około 1/3 wanny i mieć temperaturę 36-38 stopni Celsjusza. Optymalna ilość olejku dodanego do wody wynosi 10-15 kropli. Do kąpieli nie powinno się dodawać środków myjących – warto wcześniej wziąć szybki prysznic lub krótką kąpiel, by oczyścić ciało. Po wyjściu z wanny skórę powinno się delikatnie osuszyć ręcznikiem, bez pocierania, by na ciele pozostawała cienka warstwa olejku.

 

Olejki idealne dla skóry z problemami

Mnogość olejków do kąpieli sprawia, że bez trudu można znaleźć preparaty, dzięki którym zmniejszy się dolegliwości skórne. Olejki mogą być stosowane w celu łagodzenia objawów egzemy, łuszczycy, grzybicy, atopowego zapalenia skóry lub innych reakcji alergicznych. Co ważne, są to preparaty bezpieczne dla zdrowia, gdyż nie zawierają w swoim składzie substancji pochodzenia syntetycznego. Dodatkowo mogą być stosowane bez względu na wiek, jak również przez kobiety ciężarne.

Olejki stosuje się w zależności od potrzeb. Jeżeli chce się złagodzić objawy atopowego zapalenia skóry lub egzemy, można dodawać je do każdej kąpieli. Jeśli jednak chce się wyłącznie zrelaksować mięśnie lub poprawić nawilżenie skóry, wystarczy, że przygotowuje się aromaterapeutyczną kąpiel raz na tydzień.