Fenomen YouTubeSerwis internetowy YouTube został założony w 2005 roku, umożliwia bezpłatne dodawanie, odtwarzanie, ocenianie i  komentowanie materiałów filmowych. Niezarejestrowani użytkownicy mogą oglądać filmy i video zamieszczone na portalu, a userzy posiadający konto, mają możliwość dodawania nieograniczonej liczby plików.

 

Zarabianie na YouTube

Dzięki programowi partnerskiemu na YouTube, coraz popularniejsze stało się zarabianie pieniędzy przez nagrywanie filmów na portalu. Do wyboru jest kilka rodzajów reklam, które pojawiają się podczas wyświetlania video i dają możliwość zarobku:

  • pre-roll, czyli kilkunasto sekundowe spoty pojawiające się przed właściwym materiałem
  • reklamy w prawym górnym rogu ekranu, tzw. wizualne
  • reklamy, które występują w trakcie trwania filmu

Osoby, które myślą o zarabianiu na YouTube muszą spełnić kilka warunków:

  • tematyka treści zamieszczanych na kanale musi być na tyle interesująca, by liczba wejść i odtworzeń filmów ciągle rosła
  • filmy muszą być nagrywane systematycznie 
  • utrzymywanie kontaktu z widzami, odpowiadanie na zapytania, zachęcanie do komentowania i subskrybowania jest nieodzownym elementem przy prowadzeniu kanału
  • zamieszczane treści powinny być na wysokim poziomie
  • filmy o wybranej tematyce muszą być tworzone z pasją, prowadzenie popularnego kanału na YouTube wymaga ogromnych nakładów pracy, kreatywności i zaangażowania

Według raportu Gethero i APYnews, 96% źródeł dochodów z YouTube stanowi AdSense, 75% reklama marki, a 69% eventy. Zdecydowana większość, bo aż 73% youtuberów podejmuje współpracę z różnymi brandami.

 

Zawód: youtuber

Zamieszczanie filmów na YouTube jest tak popularne, że osoby prowadzące swój kanał zostały nazwane youtuberami. Nagrywanie video stało się ich pracą i sposobem zarabiania na życie. Najpopularniejszymi polskimi youtuberami są: SA Wardega (ponad 3,5 mln subskrybcji), Blowek (ponad 3,2 mln) i reZigiusz (prawie 3 mln). Dla porównania, numerem jeden na świecie z największą liczbą subskrybcji jest PewDiePie, komentator gier, który ma na swoim kanale 45 milionów subskrybentów. Bardzo popularne są obecnie kanały o gotowaniu, makijażu, ćwiczeniach fizycznych i  grach komputerowych.

 

Portal o YouTube

Zainteresowanych prowadzeniem kanału na YouTube przybywa. Bycie youtuberem stało się na tyle popularne i modne, że stworzono nawet portal z informacjami o YouTube. W serwisie apynews.pl, można przeczytać artykuły o e-sporcie, gamingu, rankingi i profile youtuberów. Dodatkowo dostępne są quizy i wywiady z najpopularniejszymi postaciami YouTube. Nie bez powodu apynews.pl reklamuje się jako - Portal dla ludzi Internetu, zainteresowani tematem youtuberów znajdą tam wszystkie najważniejsze i najnowsze informacje.