Polacy coraz częściej zakładają firmy w Czechach

Prowadzenie firmy w Czechach jest prostsze i bardziej przyjazne niż w Polsce, co potwierdzają zarówno polscy przedsiębiorcy, jak i specjaliści zajmujący się analizą rynków pracy w poszczególnych krajach. Podstawowe zalety firmy w Czechach to m.in.: liczne ulgi dla przedsiębiorców, możliwość składania wszystkich deklaracji przez internet czy znacznie krótszy czas oczekiwania na rejestrację spółki i rozpoczęcie działalności.

 

 

Zalety prowadzenia biznesu w Czechach

Szereg korzystniejszych rozwiązań, funkcjonujących na czeskim rynku sprawia, że na biznes w Czechach decydują się nie tylko mieszkańcy południowych obszarów naszego kraju, ale przedsiębiorcy z całej Polski. Gwarancja licznych ulg i korzyści, a także świadomość, że dla państwa przedsiębiorca nie musi być potencjalnym złodziejem, mocno działają na wyobraźnie naszych przedsiębiorców, którzy – czy to indywidualnie, czy z pomocą firm doradczych – decydują się właśnie na Czechy. Biznes w tym kraju prowadzi się łatwiej, urzędy są znacznie bardziej przyjazne, a przepisy mniej skomplikowane. Co w największym stopniu wpływa na podjęcie decyzji o przeniesieniu firmy do Czech? Korzyści jest wiele, warto wymienić najważniejsze z nich:

  • znacznie mniejszy stopień biurokracji,
  • możliwość załatwiania wszystkich spraw online,
  • składka ZUS naliczana od wysokości dochodu,
  • krótszy czas oczekiwania na rejestrację spółki sro (odpowiednik naszej spółki z o.o.),
  • niższe koszty prowadzenia działalności,
  • 19 – procentowy podatek CIT i 15 – procentowy PIT,
  • sprzedaż towarów lub usług do Polski bez VAT,
  • niższy kapitał początkowy w przypadku spółek – brak ograniczeń, już od 1 KCZ, w Polsce – minimum 5000 zł,
  • możliwość kupna gotowej spółki sro od istniejących na rynku czeskim podmiotów.

 

Przyjazny fiskus i firmowe auto bez VAT

To oczywiście tylko niektóre korzyści płynące z rejestracji spółki w Czechach. Równie istotnym czynnikiem jest np. większa swoboda w zakresie ponoszenia wydatków inwestycyjnych oraz rozliczania ich. Dla przykładu przedsiębiorca w Czechach może kupić firmowe auto bez VAT-u, a następnie w całości rozliczyć koszty jego eksploatacji.

Jak Polacy wchodzą na czeski rynek? Część z nich decyduje się na samodzielne zakładanie firm i spółek, szczególnie, wtedy gdy ich działalność wymaga projektowanych na miarę rozwiązań i parametrów. Jednak wiele osób decyduje się na zakup gotowej, zarejestrowanej spółki: z własnym adresem, kapitałem początkowym znajdującym się na rachunku bankowym. Jedno i drugie rozwiązanie ma szereg zalet, dlatego warto zastanowić się czy lepiej zarejestrować firmę, czy przejąć istniejący już podmiot.