Jak ekogroszek, to tylko dobrej jakości

Miłośnicy ogrzewania domów ekogroszkiem szybko się przekonują, że aby było to przedsięwzięcie opłacalne, trzeba do niego podejść poważnie. Nie wystarczy złożyć zamówienia byle gdzie i byle kiedy, a bodaj największym błędem jest kierowanie się ceną. Na polskim rynku sprzedawane są – o czym warto wiedzieć – także podróbki tego paliwa, niemające de facto z ekogroszkiem nic wspólnego.

 


Kaloryczny – tak, byle nie za bardzo

Z ekogroszkiem jest w zasadzie tak, jak z każdym innym paliwem: liczy się kaloryczność, a więc ilość energii uzyskiwanej w procesie spalania. Ekogroszek o słabych parametrach da mniej ciepła niż jego lepsze odmiany. Jest z tym jednak pewien kłopot: jeśli kaloryczność jest zbyt wysoka, będzie dochodziło do spiekania, czyli zlepiania się bryłek. W rezultacie po jakimś czasie smoła zalepi piec lub komin. To dlatego, że substancje wysokokaloroczne wymagają pieców z bardzo wysoką temperaturą spalania. Domowe instalacje nie są dostatecznie wydajne.

Tylko z pewnego źródła

Trzeba bardzo uważać, by się nie sparzyć. Nawet w sklepach znanych marek można natrafić na ekogroszek zagraniczny o bardzo słabych parametrach, wilgotny lub pochodzący z mieszanki węglowej. Na opakowaniu powinno być podane źródło pochodzenia ekogroszku. Jeśli go nie ma, lepiej nie kupować. Podejrzenia powinna też wzbudzać atrakcyjna cena: ekogroszek jest albo dobry, albo tani.

Ekogroszek dobrej jakości ma w swojej ofercie skład opału Częstochowa. Warto zajrzeć na jego stronę i przekonać się, jakie mogą być najważniejsze parametry tego paliwa. 

Kupuj tylko wiosną i latem

Węgiel i ekogroszek sprzedawane są w zmiennych cenach. Ceny te spadają z końcem sezonu grzewczego i rosną przed rozpoczęciem kolejnego. Najkorzystniej jest więc kupować wiosną i latem, oczywiście pod warunkiem, że możemy przechować ekogroszek do jesieni bez narażenia go na zawilgocenie. Groszek w workach jest suchy i nadaje się do długotrwałego przechowywania. Warto jednak brać pod uwagę, że każdy taki worek waży 25 kilogramów – nie każdy jest w stanie takie worki przenosić, układać etc. Kto zatem wie, że to dla niego zbyt duży ciężar, powinien kupować ekogroszek sprzedawany luzem.

W razie wątpliwości – pytać, pytać, pytać

Przed zakupem ekogroszku warto uzyskać odpowiedź na wszystkie pytania związane z jego parametrami i pochodzeniem. Użytkownicy niemający doświadczenia w korzystaniu z tego paliwa postąpią roztropnie, pytając o radę innych, którzy będą w stanie udzielić im rady i pomocy przy wyborze. Na pewno pomoże skład węgla Częstochowa.