Przekładnie pasowe co warto o nich wiedzieć?

 

Warto zacząć od tego, z czego przekładnie pasowe się składają. Są to koła pasowe – napędzane i napędowe oraz pas. Dzięki takiej budowie, możliwe jest przeniesienie napędu na duże odległości, sięgające nawet kilkudziesięciu metrów. W dzisiejszych czasach, koła pasowe znaleźć możemy w przeróżnych urządzeniach, gdyż są one powszechnie stosowane.

Żeby przekładnia pasowa, mogła pracować prawidłowo, bardzo ważne jest to, aby dokładnie dopasować wszelkie elementy na nią się składające. Istotne są również przeglądy, bez których się nie obejdzie. Wynika to z faktu, że pas oraz koło pasowe regularnie się zużywają. Jeśli właściciel urządzenia nie chce, aby wystąpiła awaria i linia produkcyjna stanęła, musi liczyć się z tym, że nie wolno lekceważyć przeglądów, które muszą odbywać się systematycznie.

 

Koła pasowe dostępne na rynku

Elementem przekładni pasowej są koła pasowe. Dlatego, muszą one być dostosowane do użytego pasa napędowego. Stąd wyróżnić możemy kilka rodzajów kół pasowych. Na jakiej podstawie odbywa się ich dobór? Pod uwagę, brana jest między innymi ilość zębów, profil oraz sposób wykonania. Istotne jest to, aby wybór został dokonany przez specjalistę lub przyjemniej osobę, która zna się na rzeczy. Zapewni to doskonałe dopasowanie, wszelkich elementów przekładni.

Bez względu na to, jaka powierzchnia jest kół pasowych, wykonane mogą być one z przeróżnych materiałów jak np.:

  • Żeliwo
  • Stal
  • Aluminium

Oczywiście w zależności od firmy wykonującej koła zębate, mogę być one wykonane z innych materiałów, które nie należą do tak popularnych. W przypadku indywidualnego zamówienia, mamy możliwość wyboru rodzaju materiału, z którego wykonane zostaną elementy. Dzięki temu, wykonana maszyna będzie zgodna z oczekiwaniami oraz potrzebami przyszłego właściciela.

 

Pasy napędowe

Aby przekładnia pasowa, działała sprawnie, konieczny jest do tego specjalny pas. Produkowane są różnego rodzaju pasy napędowe np.:

  • Modułowe
  • Wieloklinowe
  • Zębate
  • Klinowe
  • Dwustronne

 

Nie jest to jednak wszystko, bowiem używa się jeszcze innych materiałów do produkcji pasów, jak np. kauczuk, guma czy tworzywo sztuczne. W czasie pracy, zużywają się nie tylko koła pasowe, ale również pasy napędowe. Mogą pojawić się na nich pęknięcia oraz się naciągnąć zbytnio. Ma to ogromny wpływ na sprawna pracę całej przekładni. Dlatego, ważne jest, aby co jakiś czas, pas był wymieniany. Dbałość o elementy tego typu oraz okresowe przeglądy, mają ogromne znaczenie dla funkcjonowania całej przekładni pasowej. Dzięki temu, maszyna będzie wydajna i posłuży przez lata.