Taras ze szklanym dachem?

Dachy nad tarasem nie zależnie czy znajdują się w domach prywatnych, czy też w blokach, pozwalają się cieszyć możliwością przebywania na świeżym powietrzu również podczas opadów deszczu. Zadaszenie pozwala również schować się przed skutkami nadmiernego nasłonecznienia, które w naszym klimacie zdarza się co raz częściej. Nic dziwnego, że w większości domów pojawiają się konstrukcje zadaszenia, wykorzystujące przeróżne pokrycia, które mają nam umilić spędzanie wolnego czasu na tarasach. Różnorodność pokrycia i różnorodność konstrukcji zadaszenia, sprawia że wielu gubi się w tym wszystkim i rezygnuje z możliwości postawienia wspomnianego zadaszenia. Czy jednak nie za szybko?

 

Konstrukcja jest prosta.

Tak naprawdę do konstrukcji zadaszenia tarasu nie potrzeba wielkich planów konstrukcyjnych. Są to proste konstrukcje samonośne lub zakotwione w ścianie zewnętrznej domów. Faktem jest to, że nie w każdym budynku jest możliwość zbudowania zadaszenia, gdzie dach będzie zakotwiony do ściany. Wówczas trzeba stworzyć odpowiednią konstrukcję samonośną. Nie zależnie jednak od tego na jaką konstrukcję nośną się zdecydujemy, trzeba pamiętać, że musi ona być zgrana z architekturą budynku i jego otoczenia. W domach prywatnych najczęściej właściciele decydują się na tworzenie zadaszenia, opartego na konstrukcji samonośnej. Można spotkać się z konstrukcjami wykonanymi z klasycznego drewna, a także co raz częściej – przy nowoczesnych bryłach domów z metalu – najczęściej z aluminium. W blokach oraz kamienicach jeśli zadaszenie nie jest tworzone z bloku betonowego, będącego również podłogą dla następnego tarasu wyższej kondygnacji, to można zauważyć, iż buduje się daszki zakotwione w konstrukcji budynku, do których poszycia używa się szkła lub w przypadku budowy budżetowej płyt z poliwęglany lub polietylenu.

 

Poszycie – nadmiar w wyborze.

Każdy, kto decyduje się na budowę zadaszenia tarasu ma do dyspozycji co najmniej kilka materiałów, którymi można pokryć powstający daszek. Klasycznym materiałem są dachówki – to trwały materiał jednak, nie można zapominać, że dachówki są ciężkie i decydując się na takie rozwiązanie, trzeba wykonać wzmocnioną konstrukcję dachu. Nieco lepszym rozwiązaniem wydają się papa bitumiczna, czy też blachodachówka. To lekkie pokrycia i dość trwałe. Stosunkowo lekkim materiałem na pokrycia dachu jest również gont drewniany. To ostatnie poszycie jest wykorzystywane w przypadku tworzenia zadaszenia przy domach drewnianych. Te wszystkie materiały na poszycia daszku ponad trasem mają jedną wspólną cechę – chronią nie tylko przed deszczem, ale również przed słońcem. Skutkować to może tym, ze nie będą dopuszczać słońca do pomieszczenia, z którego na taras się wychodzi. Dla osób szukających dachu, które nie będą zbytnio utrudniać dopływ światła najlepszym rozwiązaniem są pokrycia wykonane ze szkła. Szkło jako element zadaszenia? Wydaje się dla niektórych to niedorzeczne. Szkło jest postrzegane jako materiał kruchy  niepodporny na uszkodzenia mechaniczne. Jak można się przekonać i co potwierdzają fachowcy z przedsiębiorstwa Glassart, wykonującej zadaszenia nad tarasami, szkło to materiał doskonały nie tylko na tworzenie poszycia zadaszenia, ale całych konstrukcji pozwalających na zabudowę tarasu, balkonu itp. Używane do budowy zadaszenia nad taras szkło, może nie jest materiałem tanim, jednak posiada wiele walorów, które przemawiają na jego korzyść. Po pierwsze konstrukcje szklane dają efekt lekkości nie tylko dla samej konstrukcji zadaszenia, ale również całej bryle budynku. Jest to materiał bardzo trwały. Używane do budowy dachów szkło ma podwyższoną odporność na uszkodzenia mechaniczne, a co więcej, jak można znaleźć informację na stronie producenta zadaszenia szklanego Glassart, tafle szklane są dodatkowo wzmacniane za pomocą folii poliuretanowych, co sprawia, że nawet rozbite szkło nie będzie zagrożeniem dla ludzi lub zwierząt. Tarasy ze szklanym dachem można budować nawet na zachodniej, czy północnej stronie budynków. Przepuszczalność promieni słonecznych sprawia tafli szklanych sprawia, że pomieszczenia mieszkalne są dostatecznie doświetlone. Niestety niektórzy narzekają, ze w przypadku tworzenia szklanych dachów od strony nasłonecznionej, nie stwarzają one zapory, ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem. To faktycznie prawda, jednak w przypadku, kiedy taras znajduje się na południowej lub wschodniej stronie budynku warto się zainteresować specjalnym rodzajem szkła, który posiada warstwę odbijającą część promieni słonecznych.

Szkło nie jest może idealnym materiałem na zadaszenie tarasu. Jest drogie i nie zawsze pasuje do wystroju wnętrz. Nie ma jednak co ukrywać, że jest to materiał bardzo ciekawy i dający wiele możliwości dla tworzenia wspaniałych konstrukcji dachowych.