Odzież odblaskowa na rower w zimie

Przepisy prawa dotyczące jazdy na rowerze nie regulują obowiązku noszenia odzieży odblaskowej takiej jak np. kamizelki przez rowerzystów na co dzień. Wyjątkiem jest obowiązek posiadania przynajmniej jednego elementu odblaskowego przez każdą osobę poruszającą się poza terenem zabudowanym po zmierzchu. O ile rowerzystom teoretycznie wystarczy obowiązkowe oświetlenie (przednie i tylne odblaskowe oraz pozycjonujące) po zapadnięciu zmroku i nie muszą mieć dodatkowych elementów odblaskowych, o tyle mimo wszystko warto nosić taką odzież podczas wieczornych przejażdżek.

 

Obowiązkowe odblaski muszą być widoczne po ich oświetleniu np. światłami długimi z co najmniej 150 metrów w różnych warunkach pogodowych. Na Youtube możesz znaleźć filmiki porównujące widoczność rowerzysty z obowiązkowymi światłami i rowerzysty z takimi samymi lampkami rowerowymi, ale z dodatkową odzieżą odblaskową, która jest nieodzwoną częscią wyposażenia jak siodełko rowerowe czy pomka do roweru.

Odzież odblaskowa na rower może nawet uratować życie. Nie musi to być od razu neonowa kamizelka. Wystarczy odblask na plecaku, fluorescencyjna opaska owinięta wokół ramienia lub kostek, odblaskowa smycz, czapka czy kask z odblaskami - czyli 2w1. Takie drobiazgi mogą mieć dodatkowe atuty - opaski na kostki mogą przytrzymywać nogawki spodni. Zatem - jakie elementy odblaskowe na rower w zimie wybrać?

 

Kamizelka odblaskowa na rower - jaką kupić i kiedy zakładać?

Kamizelka odblaskowa na rower w zimie jest polecana rowerzystom poruszającym się po zmroku w terenach niezabudowanych, gdzie dobrego oświetlenia można ze świeczką szukać. O wiele łatwiej za to znaleźć kierowców przekraczających dozwoloną prędkość na pustej drodze, jak im się wydaje.

Im później rozpędzony samochód dostrzeże rowerzystę, tym gorzej dla niego. Nieuważny kierowca może nie dostrzec lampek rowerowych - zwłaszcza takich o słabej mocy, dlatego bezpieczniejszym wyborem jest kamizelka. Nie ma potrzeby jej noszenia w dzień w mieście - czy nawet po zmroku, jeżeli poruszasz się dobrze oświetlonymi drogami. Światła + małe elementy odblaskowe w zupełności wystarczą.

Pamiętaj, że wycieczka rowerowa to nie rewia mody, chociaż na rynku można dostać kamizelki odblaskowe w różnych rozmiarach, dopasowujące się do ciała jak kurtki sportowe. Tanie kamizelki kupione za kilka złotych w marketach bywają zdatne do użytku jak reklamówki jednorazówki. Tanie odblaski mogą szybko się zetrzeć czy sprać - trwalsze odblaski to laminowane lub pryzmatyczne.

 

Kamizelka odblaskowa na rower - dlaczego nie nosić?

Kamizelki odblaskowe mają wielu przeciwników w środowisku rowerowym. Dla wielu rowerzystów promowanie kamizelek z odblaskami jest zamiataniem innych problemów pod dywan. Według przeciwników kamizelek ich popularyzowanie jest stygmatyzowaniem jeżdżących. Kamizelki mają sygnalizować: “Mam ją ubraną, bo jestem w niebezpieczeństwie i chcę zmniejszyć ryzyko mojej śmierci” - co jest negatywnie odbierane przez pieszych, potem obawiających się jeździć na rowerach w centrum miast.

Kamizelki mają także odwracać uwagę od przyczyn wypadków - promowanie kamizelek sugeruje, że rowerzyści uczestniczą w wypadkach głównie dlatego, że unikają dobrego oświetlenia. Tymczasem do większości wypadków dochodzi w dzień i to w czasie sprzyjających warunków atmosferycznych.

Przeciwnicy kamizelek przypominają także, że dzisiaj wielu producentów termoaktywnej odzieży sportowej projektuje odzież tak, aby miała elementy odblaskowe. Możesz zatem upiec dwie pieczenie na jednym ogniu - kupić dobre spodnie, buty, bluzę i kurtkę na rower na zimę i być dobrze widocznym na drodze.

 

Termoaktywna odzież odblaskowa na rower w zimie - co kupić?

W sezonie zimowym warto skorzystać z promocji odzieży termoaktywnej na rower. Powinna nie tylko dobrze odparowywać nadmiar potu i pozostawiać suche ubranie, nie klejące się do skóry, ale także izolować od zimnego wiatru. Na zimę warto kupić bluzę z ociepleniem i kurtkę wiatroodporną - pamiętaj, im lepsza membrana, tym wyższa wiatroodporność, jednak mniejsza oddychalność wierzchniej warstwy. Odblaski mogą być rozmieszczone różnorodnie na odzieży termoaktywnej. Ważne, aby były w położeniu uwidaczniającym je podczas jazdy.

 

Elementy odblaskowe zamiast odzieży odblaskowej - co kupić?

Najpopularniejsze wśród rowerzystów są opaski odblaskowe na rzep zakładane na kostki. Jeżeli nie nosisz ocieplanych legginsów na rower w zimie, takie opaski mogą przytrzymać Twoje nogawki, jeśli nie mają ściągaczy. Podobną rolę spełniają odblaskowe klipsy do spodni - dzięki klipsom jest mniejsze ryzyko, że nogawka wkręci Ci się niespodziewanie do łańcucha czy po prostu pobrudzi.

Dla rowerzystów podróżujących z plecakami przeznaczone są przypinki odblaskowe, różnorodne zawieszki. Nawet opaskę przeznaczoną na ramię możesz owinąć wokół ramienia plecaka. Jeśli nie jest straszna Ci jazda z plecakiem rowerem w deszczu, możesz kupić na niego odblaskowy pokrowiec chroniący przed przemoknięciem. Na rynku są też dostępne elementy odblaskowe w różnych kształtach na szprychy - mogą to być zarówno proste rurki odblaskowe, jak i gwiazdki oraz inne plastikowe ozdoby uwidaczniające rowerzystę na ciemnej drodze.

 

Zapraszamy na nasze porady rowerowe!