Dlaczego czarny sport cieszy się taką popularnością w Polsce?

Nie od dziś wiadomo, że Polacy to najlepsi kibice na świecie. W naszych genach jest jakaś namacalna chęć bycia współodpowiedzialnym za sukces. Dlatego też, polscy kibice wierzą, że mogą faktycznie pomóc swojej ukochanej drużynie. Jest to szczególnie widoczne w żużlu. Czarny sport od wielu lat jest jednym z naszych narodowych sportów. Możemy się poszczycić doskonałą ligą, świetnymi zawodnikami, a także zdecydowanie najlepszą atmosferą na trybunach.

 

 

Polska to kraj żużlem stojący

W celu uświadomienia sobie, jak wielką markę wyrobiła sobie Polska w czarnym sporcie wystarczy rzucić okiem na klasyfikację medalową wszechczasów w drużynowych mistrzostwach świata. W rankingu tym Polska zajmuje drugie miejsce ustępując liczbą krążków jedynie Danii. Wysoko plasujemy się również w klasyfikacji wyścigów indywidualnych za sprawą medali wywalczonych w głównej mierze przez Tomasza Golloba. W niewielu dyscyplinach Polacy są taką potęgą. Pod względem sukcesów jako rywala dla żużla możemy wskazać ewentualnie skoki narciarskie, w których wiele indywidualnych sukcesów zdobywali Adam Małysz, a teraz Kamil Stoch.

Kraj z najlepszymi kibicami czarnego sportu

W piłce nożnej najlepsi piłkarze obierają w zasadzie tylko trzy kierunki rozwoju: Anglia, Niemcy, Hiszpania. W żużlu natomiast, najbardziej utalentowani zawodnicy pragną jeździć w polskiej Ekstralidze. Jest to efekt kilku czynników. Bardzo wysokiego poziomu sportowego, przyzwoitych obiektów, ale przede wszystkim – atmosfery. Wielu zagranicznych zawodników w samych superlatywach wypowiada się na temat polskich kibiców, którzy nawet w meczach niższej ligi potrafią stworzyć wspaniałą atmosferę i olśniewającą oprawę całego spotkania.

Duże pieniądze dla rozwoju polskiego żużla

Ostatnio oczy żużlowej Polski skierowane były w kierunku Lublina. II Liga. Komplety na stadionach, atmosfera jak z Ekstraligi, świetny poziom. Lecz przede wszystkim miłość kibiców do swojej drużyny. Od kilku lat trwały debaty na temat przebudowy stadionu. Projekt w roku 2017 znalazł się jako jedna z propozycji budżetu obywatelskiego. Kibice żużla stanęli na wysokości zadania i dzięki zaangażowaniu wielu wolontariuszy wywalczyli dla swojej drużyny przebudowę stadionu.

Ostatnio, do wspierania polskiego żużla włączyły się również legalne zakłady bukmacherskie forBET. Bukmacher sponsoruje następujące kluby: Stal  Gorzów, Włókniarz Częstochowa, Stal Rzeszów oraz GKŻ Wybrzeże. Firma była również oficjalnym sponsorem finału Speedway Euro Championship, który odbył się właśnie na Stadionie Miejskim w Lublinie. Fani żużla mogą również za pośrednictwem serwisu forBET wnosić zakłady sportowe na swoje ukochane drużyny.