W jeździe crossowej najważniejsze opony

Człowiek jest niedoścignionym mistrzem w wymyślaniu rzeczy, które sprawiają mu przyjemność. Z reguły idzie po linii najmniejszego oporu, wymyślając najrozmaitsze sposoby zapewnienia sobie wygody i komfortu, niezbędnych do wypoczynku. Są jednak i tacy, którym przyjemność sprawia zmaganie się z przeszkodami. Nie znajdą jej na równych, szerokich, asfaltowych drogach, lecz – dosłownie i w przenośni – tam, gdzie jest naprawdę ciężko. Należą do nich motocykliści uprawiający enduro i cross.

 

Opony to podstawa

Trudna nawierzchnia wymaga nie tylko sporych umiejętności od motocyklisty, ale i odpowiedniego sprzętu. Ogromną rolę odgrywają tu opony. Cross to przecież jazda po lesie, piasku, glinie lub ziemi, po nawierzchni nierównej, pełnej kamieni, gałęzi i zagłębień. Niezwykle łatwo tu o bolesną wywrotkę, czasem skutkującą uszkodzeniem maszyny, a niekiedy nawet kontuzją. Od przyczepności opony do podłoża zależy, na ile motocyklista poradzi sobie z terenem, po którym jeżdżą tylko prawdziwi twardziele i pasjonaci.

Opony przeznaczone do enduro i crossa nie przydadzą się na nic na asfalcie. Nie zapewnią na nim ani bezpieczeństwa, ani komfortu jazdy. Ich specjalna konstrukcja pozwala na jazdę po nawierzchni skomplikowanej, przy czym nie ma opon de facto uniwersalnych. Przed jazdą należy najpierw poznać teren i przestudiować jego nawierzchnię, by wybrać opony o właściwej twardości i szerokości np. https://gmoto.pl/opony-cross-i-enduro,3491/ .Taka czy inna kostka

Opony terenowe to najczęściej powierzchnia kostek, których twardość i ułożenie różnią się w zależności od spodziewanego terenu. Gdy dominuje na nim piasek i błoto, wybieramy opony jak najtwardsze. Szeroko rozstawione, twarde kostki nie zagrzebią się w takiej nawierzchni, lecz zapewnią przyczepność i wyrzucanie nabranego piasku czy błota wraz z obracaniem się kół. I odwrotnie: twarda nawierzchnia wymagać będzie miękkich opon i kostek rozstawionych blisko siebie. Dostosowanie opony do jazdy polega również na zapewnieniu odpowiedniego ciśnienia powietrza – niższego na miękkim i wyższego na twardym terenie. Nie bez znaczenia jest też szerokość opony. Im większa, tym lepsza przyczepność, a także trwałość, ale za cenę mniejszej sterowności motocykla.   

Istnieje oczywiście pośredni rodzaj opon, nadający się do jazdy na miękkim i na twardym podłożu, choć na żadnym z nich nie będzie się on sprawował jak ten o optymalnej twardości.

Dodatkowym elementem konstrukcji opon enduro i crossowych mogą być kolce umieszczone w kostkach. Takie opony przeznaczone są do jazdy zimowej, po śniegu i lodzie. Nie wolno jednak używać takich opon na drogach publicznych, gdyż zupełnie się do tego nie nadają i stwarzają znaczne ryzyko wypadku.