Szczepionka odczulająca jak działa i jak może pomóc alergikom?


Z roku na rok zwiększa się liczba osób chorujących na alergie.
Przebieg alergii może być sezonowy lub całoroczny. Najczęściej objawy dotyczą błony śluzowej nosa czy oka. Po jakie metody odczulania warto sięgnąć, aby uporać się z nieprzyjemnymi przypadłościami?

 

 

U kogo można przeprowadzić odczulanie?
Odczulanie można przeprowadzić już u dzieci od 5 – 6. roku życia. Szybkie działanie pozwala zwiększyć jej skuteczność i zahamować marsz alergiczny czy rozprzestrzenianie zapalenia alergicznego. Pacjentów można odczulać do około 40. roku życia.

Choroby alergiczne mogą być leczone przyczynowo lub objawowo. Oczywiście wszystkim pacjentom zależy na leczeniu przyczynowym, aby wyeliminować ciąg reakcji alergicznej. Leczenie objawowo działa tylko przez krótki czas.

 

Na czym polega odczulanie?

Odczulanie polega na zmianie reakcji na kontakt z substancjami będącymi alergenami, to znaczy u pacjenta przestanie występować katar i wysypki. Odczulanie stanowi jedyny sposób na zatrzymanie marszu alergicznego. Nieleczona alergia prowadzi najczęściej do wystąpienia alergii pokarmowej, objawów skórnych, nieżytu nosa, a następnie do astmy oskrzelowej alergicznej. Największym motywatorem do odczulania są dla pacjenta zazwyczaj uciążliwe objawy, takie jak nieżyt nosa, zapalenie spojówek i powracający katar.

 

Jakie alergie można odczulać?

Alergolodzy uznają, że można odczulać alergie, w których pojawiają się dodatnie testy skórne. Wskazaniem do odczulenia są z całą pewnością choroby atopowe, m.in. uczulenie na pyłki roślin, alergiczny nieżyt nosa czy zapalenie spojówek.

 

Jaka jest skuteczność odczulania?

Jest ona zależna przede wszystkim od rodzaju alergenu, na który pacjent jest uczulony. W przypadku odczulania na pyłki drzew i traw skuteczność wynosi 80%. Jeśli zaś chodzi o roztocza to poziom skuteczności oscyluje wokół 70%.

 

Zastrzyk odczulający. Kiedy warto po niego sięgnąć?

Szczepionka odczulająca to metoda w postaci iniekcji jest znacznie skuteczniejsza w porównaniu do metody podjęzykowej. Większa skuteczność wiąże się ona jednak z większym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Zastrzyk odczulający jest stosowany w przypadku uczulenia na pleśń, pyłku, roztoczy czy jadu owadów błonkoskrzydłych.

 

Odczulanie podjęzykowe
Odczulanie podjęzykowe jest stosowane w przypadku małych dzieci, które boją się igieł i tradycyjnego szczepienia. Sprawdza się ono również u osób, które boją się objawów ubocznych – te w przypadku odczulania podjęzykowego występują znacznie rzadziej niż w przypadku iniekcji.