Konto podstawowe czy płatne?
Od zeszłego roku można korzystać już z podstawowego rachunku bankowego. Nie zawsze jednak opłaci się to bardziej niż konto z opłatami.
Wprowadzenie podstawowego rachunku bankowego miało poprawić dostęp Polaków do usług bankowych, a także zachęcić do korzystania z nich tych, którzy wcześniej bali się ukrytych kosztów. Jest idealne dla młodych, którzy nie wiedzą jeszcze, czy będą mieli regularne wpływy, a potrzebują konta na własne nazwisko. Z kolei starszym przydaje się, gdy chcą wziąć pierwszą pożyczkę – bank woli zwykle przelać pieniądze na dany numer rachunku bankowego niż wypłacać środki w gotówce. Jednak takie konta są zwykle obłożone pewnymi ograniczeniami. W przypadku osób, które dużo i aktywnie korzystają z bankowości, lepszym wyjściem może być konto płatne.
Podstawowy rachunek bankowy
Najpierw warto zrozumieć, na czym polega działanie podstawowego rachunku bankowego. Za jego pomocą można dokonywać wszystkich podstawowych transakcji: wpłat, wypłat, przelewów i poleceń zapłaty. Jednak tylko pierwsze pięć transakcji w miesiącu jest bezpłatnych. Przedsiębiorca, który przelewa pieniądze klientom i pracownikom, powinien więc raczej postawić na inny rodzaj konta i zwrócić uwagę, czy przelewy są w nim bezpłatne. Może też zdarzyć się, że podstawowy rachunek bankowy nie pozwoli na otrzymywanie powiadomień SMS o przelewach, a także uruchomienie innych dodatkowych usług.
„Konsument posiadający podstawowy rachunek bankowy będzie mógł dokonywać transakcji kartami płatniczymi, z wyjątkiem transakcji dokonywanych kartami kredytowymi, bowiem z rachunkiem podstawowym nie mogą być powiązane żadne produkty kredytowe.” - czytamy w komunikacie Komisji Nadzoru Finansowego na ten temat. Osoby, którym dochody pozwalają na posiadanie karty kredytowej, w większości będą więc wolały inny rodzaj rachunku.
Do takiego konta nie będzie też można wziąć niektórych kart płatniczych czy skorzystać z bardziej złożonych usług finansowych. Dlatego osoby świadomie dobierające produkty i usługi bankowe raczej będą musiały wybrać inne konto, które pozwoli na wybór spośród zaawansowanych usług dostępnych w danym banku. Wszystkie warunki oferowane w przypadku osobistych kont bankowych darmowych i płatnych można zestawić w porównywarce finansowej.
Reguły poza Polską
Korzystając z podstawowego rachunku bankowego, można za darmo wypłacać pieniądze z bankomatów w Polsce. A co z zagranicą? Nowe przepisy mówią, że opłaty naliczane dla usług dodatkowych czy podstawowych po wyczerpaniu limitów w koncie bezpłatnym nie mogą być wyższe, niż dla innych kont oferowanych w tym samym banku. W przypadku wypłacania pieniędzy za granicą będzie to nawet 9 złotych opłaty jednorazowo lub procent od wypłacanej sumy. Istnieją specjalistyczne konta dla osób, które często korzystają z zagranicznych bankomatów. Warunkiem bezpłatnego wypłacania pieniędzy z bankomatów jest zwykle przelanie w miesiącu określonej kwoty na dany rachunek. Warto też sprawdzić, czy do podstawowego konta da się dokupić ubezpieczenie czy pakiet assistance. Może się przydać np. na wakacjach.