Bezpieczeństwo w przedsiębiorstwie

Rozwój techniki powoduje, ze na etapie produkcji coraz więcej czynności wykonywanych jest przez specjalistyczne maszyny. Przyczynia się do sytuacji, w których człowiek ma za zadanie jedynie nadzorować ich pracę. Z pozoru może się wydawać, że są to proste czynności nie stwarzające żadnego ryzyka. W praktyce okazuje się jednak, iż niezbędna jest ochrona pracownika, który znajduje się w strefie pracy maszyn. Rozwiązania zapewniające zabezpieczenie zarówno człowieka jak i urządzeń dostępne są na consteel-electronics.com.

Na etapie produkcji stosuje się specjalne skanery wykrywające człowieka, w strefach niebezpiecznych ruchów wykonywanych przez maszyny. Jak wygląda to w praktyce? Przede wszystkim skaner określa obszar bezpieczny, o umiarkowanym zagrożeniu oraz niebezpieczny. Jeżeli czujnik wykryje pracownika w strefie, w której istnieje już ryzyko spowalnia pracę maszyny. Wejście w obszar niebezpieczny powoduje zatrzymanie pracy urządzenia. Takie rozwiązania stosowane są również w przypadku wtargnięcia w strefę zagrożenia osoby nieuprawnionej.

 

Nowoczesne przekaźniki i włączniki

Bezpieczeństwo w przedsiębiorstwie to nie tylko ochrona człowieka poprzez użycie odpowiednich czujników. Przekaźniki i włączniki to dwa elementy, które wzajemnie się uzupełniają. Pierwsza część ma za zadanie monitorowanie pracy drugiej a w razie potrzeby uruchomienie własnych czynności. Jeżeli z jakiegoś powodu wyłącznik zadziała przekaźnik rozłącza układ zasilania napędu.

Takie rozwiązanie pozwala na ochronę maszyny przed dalszymi uszkodzeniami w przypadku powstania awarii. Dla zwiększenia bezpieczeństwa przekaźniki mogą być sprzedawane z własnym zasilaniem. W razie potrzeby możliwe jest także skorzystanie z funkcji restartowania urządzenia w trybie automatycznym, ręcznym lub monitorowanym. Standardowo przekaźniki wyposażone są w trzy bezpieczne wyjścia oraz jeden sygnalizator. Wszystkie te dodatkowe rozwiązania zwiększają ochronę podczas pracy urządzeń. Stosowanie szczególnie dużych maszyn na etapie produkcji wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami, szczególnie kiedy dochodzi do uszkodzenia nawet jednego podzespołu.

 

Zabezpieczanie silników

Wszelkiego rodzaju silniki i pompy narażone są na liczne uszkodzenia, które mogą powstań nie tylko z powodu ich wewnętrznych wad. Jednym z najczęstszych, niezależnych od urządzenia ryzyk do jakich może dojść jest awaria sieci. Bardzo często spotykamy się również do różnego rodzaju uszkodzeniami z powodu przeciążenia. Stosowanie dodatkowych zabezpieczeń pozwala na ochronę urządzeń szczególnie wtedy, kiedy pozostają one bez ciągłego nadzoru. Pracownik niższego szczebla, bardzo często nie znając ryzyka wynikającego z przeciążenia lub innych zaniedbań może bowiem w sposób niewystarczający monitorować pracę maszyn.