Przyczyny i rodzaje alergii u dzieci oraz niemowląt


Alergie pokarmowe to problem, który w dużej mierze dotyczy niemowląt. Objawy z nimi związane dotyczą zarówno skóry, jak i przewodu pokarmowego oraz układu oddechowego. Podstawę ich leczenia stanowi jadłospis bazujący na wyeliminowaniu składników, które wywołują reakcje alergiczne.

 

Czym są alergie pokarmowe u dzieci?

„Nadwrażliwość na pokarm” to pojęcie obejmujące dwie różne grupy schorzeń. Do pierwszych z nich zalicza się alergie pokarmowe stanowiące reakcję nadwrażliwości i przebiegające z aktywacją układu odpornościowego malucha. Jak podają statystyki, problem ten dotyczy około 6-8 procent dzieci, które nie przekroczyły 3 roku życia.

Drugą grupę stanowią reakcje o typie niealergicznej nadwrażliwości na pokarmy, gdzie nie ma udziału mechanizmu immunologicznego.

Cechą wspólną obu schorzeń, poza spożywanym przez dziecko pokarmem są objawy kliniczne. Różnica związana jest natomiast z mechanizmami ich powstawania.

 

Alergia pokarmowa a nadwrażliwość

Jak odróżnić alergię pokarmową od nadwrażliwości, nazywanej także nietolerancją? Rozwój pierwszych z nich ma źródło w predyspozycjach genetycznych. Skutkują one nadmierną odpowiedzią immunologiczną dziecięcego organizmu w odpowiedzi na przyjęcie powszechnych antygenów pokarmowych. Nadwrażliwość stanowi natomiast wynik niewłaściwych reakcji metabolicznych, enzymatycznych, farmakologicznych lub psychosomatycznych małego pacjenta. Nierzadko związana jest ona także z obecnością w żywności środków barwiących oraz konserwujących.

 

Przyczyny alergii pokarmowych u dzieci

W ostatnich latach wyraźnie da się zauważyć wzrost zachorowań na alergie pokarmowe u najmłodszych, z naciskiem na niemowlęta. Związane jest to tak z czynnikami genetycznymi i środowiskami (chodzi tu o niewłaściwy jadłospis matki karmiącej piersią), jak i niedojrzałością morfologiczną oraz funkcjonalną śluzówki przewodu pokarmowego. Wynikiem jest nieszczelność jelit jako bariery ochronnej. W konsekwencji dochodzi do przenikania do krwiobiegu szeregu alergenów, które po kontakcie z komórkami, wciąż niedojrzałego, układu immunologicznego wywołują szereg różnego rodzaju reakcji alergicznych. U niemowląt powstają one przeważnie po kontakcie z mlekiem krowim. U dzieci starszych, wraz z rozszerzaniem diety, wzrostowi ulega potencjalna liczba alergenów. Najczęściej wymienia się tutaj mleko krowie, jaja kurze, orzechy laskowe i ziemne, ryby, skorupiaki oraz pszenicę. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż każdy pokarm może stanowić źródło potencjalnych alergenów dla dziecka. Rola w rozwoju reakcji alergicznych poszczególnych produktów spożywczych jest różna w zależności od zwyczajów żywieniowych, jakie panują w określonym rejonie geograficznym. Jak wskazują badania, w naszym kraju alergia pokarmowa na białko mleka krowiego to problem dotyczący 3-5 procent niemowląt, przy czym aż 80 procent z nich wyrośnie z niej do momentu ukończenia 5 roku życia. Alergia na jajka kurze to natomiast problem dotyczący 5 procent najmłodszych pacjentów.

 

Objawy alergii pokarmowych

Objawy kliniczne alergii pokarmowych u maluchów są niezwykle zróżnicowane i odnoszą się zarówno do przewodu pokarmowego, jak i skóry oraz układu oddechowego. Co ważne, mogą pojawiać się do 48 godzin po przyjęciu danego produktu spożywczego i dotyczyć kilku różnych narządów. Do objawów ogólnych alergii pokarmowych u dzieci zalicza się: apatię, nadpobudliwość, migreny, problemy ze snem, zmienność nastrojów oraz brak przyrostu masy ciała i wzrostu.

Objawy ze strony układu pokarmowego to: wymioty, biegunki, zaparcia, ulewania, bóle brzucha, stolce z krwią, kolki niemowlęce, zapalenie odbytnicy lub okrężnicy, a u starszych dzieci również zespół alergiczny jamy ustnej. Objawy skórne alergii pokarmowych to z kolei suchość skóry, świąd, pokrzywki oraz atopowe zapalenie skóry.

 

Leczenie alergii pokarmowych u dzieci

Podstawę leczenia stanowi w tym przypadku dieta eliminacyjna. Pozwala ona na odbudowę ściany jelita oraz uzyskanie tolerancji na uczulające produkty. Kluczowe jest tutaj zastąpienie ich innymi składnikami o zbliżonych właściwościach odżywczych.

Terapię wspomaga się przy pomocy specjalistycznych leków. Alergie u dzieci najczęściej leczy się doustnymi lekami przeciwhistaminowymi oraz glikokortykosteroidami. Więcej informacji na temat alergii pokarmowych u najmłodszych znaleźć można na stronie: http://www.alergia-allegra.pl/alergia_u_dzieci.html.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsulto