W Tatry z dziecięcym wózkiem? Czemu nie!


Wędrówki po Tatrach są formą wypoczynku dostępną nie tylko dla wysportowanych, młodych osób. Na tatrzańskie szlaki bez przeszkód mogą wyruszyć również rodziny z dziećmi, w tym świeżo upieczeni rodzice z maluchami w dziecięcych wózkach. Jakie trasy są dla nich polecane?

 

 

Malownicza Dolina Chochołowska

Jest to najdłuższa i największa dolina po polskiej stronie Tatr. Na turystów czeka tam Wywierzysko Chochołowskie, Siwa Polana z bacówką i halą, na której wypasają się owce, a także Kaplica Jana Chrzciciela. Ta ostatnia jest pozostałością po ekipie filmowej, kręcącej odcinek 7 serialu Janosik. Cała trasa liczy około 15 km w obie strony, a przewyższenia terenu wynoszą około 250 m. Szlak jest dzięki temu stosunkowo płaski, co ułatwia prowadzenie dziecięcego wózka. Pokonanie go zajmuje rodzicom z dziećmi mniej więcej 4 godziny.

 

Na trasie znajduje się Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej, w którym można nakarmić malucha i dać mu nieco odpocząć. Dodatkowo rodzice mogą zjeść ciepły posiłek, dzięki czemu nie muszą zabierać ze sobą wiele prowiantu.

 

Droga pod reglami - u stóp skoczni narciarskich

Szlak w obie strony liczy 17 km, jednak jest wyjątkowo prosty i przyjazny dla turystów z dziecięcymi wózkami. Różnica wzniesień wynosi jedynie 100 m, a przejście całej drogi zajmuje około 4 godzin. Szlak rozpoczyna się w Kuźnicach i kończy w Kirach u wylotu Doliny Kościeliskiej. Jeżeli ma się ochotę, trasę można rozpocząć nieco wcześniej - u stóp Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Ponadto ma się możliwość podziwiania panoramy Zakopanego i całego Pasma Gubałówki. Wszystkie hotele w Zakopanem z pewnością polecą tę trasę.

 

Trasa w całości jest szutrowa i podczas jej przemierzania ma się możliwość skorzystania z oferty lokali pod Wielką Krokwią, bufetu „Sielanka”, karczmy przy wejściu do Doliny Strążyskiej i obiektów gastronomicznych w Kirach. Tak duża dostępność punktów, w których można zatrzymać się i zjeść posiłek sprawdzi się w przypadku rodziców z małymi dziećmi - bez trudu ogrzeją danie w słoiczku lub otrzymają wodę do sporządzenia mleka dla niemowlęcia.

 

Dolina Białego Potoku - nad bystrą wodą

Trasa Doliną Białego Potoku to krótki spacer, liczący nieco ponad 3,5 km w obie strony. Szutrowa droga prowadzi wzdłuż malowniczego potoku, który przecinają drewniane mostki. Na lewym brzegu widoczne jest wejście do sztolni, w której w latach 50. poszukiwano złóż uranu. Na końcu dolinki można odpocząć w okolicy urokliwego wodospadu. Ze względu na to, że trasa przebiega w wąwozie, można ją wybierać w upalne dni, gdyż zapewnia sporo cienia.