Ulotka dołączona do leków - dlaczego jest tak ważna?


Do każdego leku lub suplementu diety, który kupić można w aptece, dołączona jest ulotka. Chociaż większość ludzi ignoruje ten fakt, to właśnie na ulotce zawarte są ważne dla użytkownika informacje, np. o zasadach stosowania lub przechowywania, a także reakcjach niepożądanych.

 

 

Ulotka - jakie informacje zawiera?

Każda ulotka, niezależnie od tego, jakiego leku dotyczy, składa się z tych samych części. Pierwszą z nich jest informacja odnośnie tego, czym jest dany preparat, czyli jakie jest jego działanie i w jakim celu należy go stosować. Producent ma obowiązek umieścić na ulotce również pełen skład leku. Są to informacje szczególnie istotne dla alergików, którzy w ten sposób mogą sprawdzić, czy preparat zawiera substancje uczulające.

Na ulotce zamieszcza się również wskazówki dotyczące częstotliwości stosowania preparatu. Leki, szczególnie te wydawane na receptę, powinny być zażywane zgodnie z zaleceniami lekarza, które czasami różnić się mogą od informacji zamieszczonych w ulotce.

Bardzo ważna jest część dotycząca możliwych działań niepożądanych. Producenci wskazują, które z objawów występują najczęściej, a które pojawiają się u nielicznych pacjentów. Dalsze informacje dotyczą możliwych reakcji preparatu, które zachodzą w połączeniu z alkoholem lub innymi lekami.

Zapoznanie się z treścią ulotki jest ważne także dla kobiet będących w ciąży i matek karmiących. Wiele preparatów nie może być stosowanych w trakcie ciąży i karmienia piersią, ponieważ ich wpływ na dziecko jest bardzo szkodliwy lub w ogóle nie został zbadany.

Na ulotce znajdują się również informacje odnośnie wyglądu danego preparatu, podmiotu odpowiedzialnego za jego produkcję oraz częściowa charakterystyka produktu leczniczego.

 

Czym jest charakterystyka produktu leczniczego?

Obowiązujące w Polsce prawo nakłada na producentów leków obowiązek stworzenia charakterystyki produktu leczniczego. Zawiera ona informacje ważne dla lekarzy i farmaceutów, czyli osób, które decydować mogą o przepisaniu lub wydaniu leku konkretnemu pacjentowi. Informacje te mają duże znaczenie w przypadku leków wydawanych na receptę, takich jak np. Dexilant. Charakterystyka produktu leczniczego obejmuje specjalistyczne informację, które dotyczą takich kwestii jak, n.in.: ilość substancji czynnej, wskazania i przeciwwskazania do stosowania, dawkowanie, możliwe reakcje niepożądane, a także działanie preparatu na poszczególne narządy lub układy narządów. Na podstawie wiadomości zawartych w charakterystyce produktu leczniczego tworzona jest ulotka dla pacjenta, dlatego tak ważne jest zachowanie jej wraz z oryginalnym opakowaniem zakupionego leku.