7 rzeczy o których warto pamiętać przy zakładaniu sklepu internetowego


Wiele osób chce otworzyć sklep internetowy. Tak, rynek ecommerce rośnie z roku na rok. Jest jednak kilka rzeczy o których warto pamiętać, jeśli zdecydujemy się na założenie sklepu.

 

 

Wybór niszy jest bardzo ważny

Nie ukrywajmy, konkurencja jest spora. Otwieranie sklepu internetowego 5 czy 10 lat temu a obecnie to dwa inne światy. Dlatego ważne jest poświęcenie czasu na wybór niszy. A takie nisze z mniejszą konkurencją nadal można znaleźć, przy odrobinie wysiłku.

 

Jak szukać niszy? Warto skupić się na specjalizacji w danym obszarze. Pomocny może tu być Amazon, który ma bardzo dokładny podział na kategorie i podkategorie. Warto tu sprawdzić, czy jest jakaś dziedzina, gdzie jest mniejsza konkurencja.

 

Konieczna jest też analiza konkurencji. Ile jest sklepów z danej niszy, jak trudno będzie się przebić. Można też wejść na allegro i ceneo, by sprawdzić jak silna jest konkurencja.

 

Kapitał na start

Mentalność na zasadzie jakoś to będzie przy zakładaniu sklepu to nie jest najlepsze podejście. Warto się skupić na odpowiednim przygotowaniu do otwarcia sklepu pod kątem kapitału. Oczywiście im więcej kapitału na start tym lepiej, ale nie zawsze jest to tak łatwe.

 

Przy mniejszym kapitale część rzeczy można wziąć na siebie jak np. marketing, pisanie tekstów, postawienie sklepu na bazie jednego z bezpłatnych czy abonamentowych rozwiązań. Natomiast jakiś kapitał zawsze musimy zarezerwować na start - czy to na zatowarowanie, czy nawet podstawowy marketing.

 

Nie wszystko na jedną kartę

Częsty błąd to stawianie wszystkiego na jedną kartę, traktowanie pomysłu na sklep jak pomysł życia. Nawet jeśli rzeczywiście jest to dobry pomysł to nie zawsze może się wszystko dobrze ułożyć. Mamy wiele przykładów sklepów internetowych, które świetnie prosperują, ale są to drugie czy trzecie projekty właścicieli - mówi Szymon Spychała, współwłaściciel w agencji Carted. Często ich pierwsze sklepy nie były sukcesami, niektóre nie przynosiły zysku w ogóle, inne zarabiały, ale niewiele. Jednak wnosiły one coś ważnego - edukację. Dzięki tym pierwszym projektom właściciele zobaczyli w praktyce jak wygląda prowadzenie sklepu i jak to w życiu bywa, uczyli się na swoich błędach. Dzięki temu dużo łatwiej było im otworzyć kolejne sklepy.

 

Dlatego nie warto stawiać całego dorobku życia na jedną kartę przy decyzji o otworzeniu sklepu internetowego. Lepiej zacząć na mniejszej skali, sprawdzić grunt. Nie warto też od razu zwalniać się z pracy. Zawsze można na początku starać się pogodzić dwa zajęcia - pracę i prowadzenie sklepu. Na starcie jest to możliwe. Wtedy jak będziemy widzieć, że sklep się rozwija, będzie można myśleć o dalszych decyzjach.

 

Marketing

Bardzo ważny jest przemyślany marketing naszego sklepu internetowego. Nie można zakładać, że zleci się pozycjonowanie agencji i temat marketingu mamy załatwiony. Ważna jest edukacja, tak by poznać dokładniej jakie są źródła ruchu i możliwości jego zdobycia. Mowa np. o ruchu bezpłatnym (pozycjonowanie), ruchu płatnym z reklam tekstowych, reklamach produktowych, reklamach na social media… Jest sporo różnych możliwości. Przy mniejszym budżecie część tych działań można robić samodzielnie.

 

Jednak nawet jak zlecamy je na zewnątrz to warto mieć wiedzę o tych obszarach. Dzięki temu łatwiej będzie kontrolować działania agencji czy freelancera. Na rynku niestety jest dość sporo nierzetelnych agencji, dlatego trzeba być ostrożnym.

 

Czas

Częsty błąd polega na szacowaniu, że sklep rozwinie się szybko. Niestety, w praktyce rozwój sklepu do momentu zyskowności zajmuje czasem nawet dwa lata i dłużej. Warto to uwzględnić przy tworzeniu business planu.

 

Dlaczego tak długo? Składa się na to wiele czynników. Nowy sklep to nowa marka, którą trzeba budować od podstaw. Podobnie z ruchem, który na początku jest zerowy. Działania jak pozycjonowanie czy budowanie zaufania klientów zajmują czas. Oczywiście jeśli mamy większy budżet na reklamy to może to pomóc przyspieszyć rozwój sklepu, choć nawet przy samych reklamach potrzebny jest czas na testy i wybór najlepszych reklam.

 

Pomoc specjalistów

Nie wszystko zrobimy sami. Wraz z rozwojem sklepu może pojawić się potrzeba skorzystania z pomocy specjalistów jak programiści czy marketingowcy. To bardzo ważny wybór. Aby wybrać najlepszych, warto najpierw zrobić odpowiedni research i zawsze pytać o rekomendacje.

 

Doświadczeni specjaliści dzięki swoim działaniom mogą znacznie przyspieszyć rozwój sklepu, dlatego to tak ważny wybór.

 

Social media

Od samego początku sklep powinien być obecny w social media. Facebook czy Instagram to obecnie jedne z najlepszych platform pozwalających dotrzeć do dużej liczby osób, które może zainteresować nasza oferta.

 

To znakomity sposób na budowę marki i zaufania. Wraz ze wzrostem liczby fanów rośnie też baza potencjalnych klientów, którym można przedstawić nowości oraz promocje.

 

Warto też wykorzystać możliwości reklamy, jakie dają te platformy. Dzięki zaawansowanym metodom targetowania można prowadzić naprawdę skuteczne kampanie reklamowe. Co więcej, mogą to być kampanie o różnym charakterze - nakierowane na promocję produktu czy choćby naszego profilu.

 

Podsumowanie

Oczywiście rzeczy o których warto pamiętać przy otwieraniu sklepu można wymienić by dużo więcej. W artykule poruszyliśmy te najważniejsze oraz te które są często zapominane. W sieci można znaleźć więcej materiałów dotyczących otwierania i prowadzenia sklepu. Dobrze zrobić odpowiedni research zanim podejmiemy ostateczną decyzję.