Eventy i metody leczenia wspierające walkę z rakiem piersi

 

Rak piersi jest najczęstszym rodzajem nowotworu wśród kobiet. Z roku na rok, liczba chorych wzrasta. Na szczęście pojawiły się nowe metody, które pomagają w leczeniu tego schorzenia. Poza tym społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome zagrożenia, dzięki prowadzonym akcjom edukacyjnym i happeningom poświęconym nowotworowi piersi.

Biopsja mammotomiczna

Jest to jedna z najnowszych metod diagnozowania raka piersi. Dzięki niej, przy jednym nakłuciu w ciągu kilkunastu minut można pobrać do badania próbki zmienionych chorobowo tkanek. Zabieg ten jest zalecany wówczas, gdy badanie USG wykaże podejrzane miejsca oraz niewyczuwalne manualnie guzki. Cały zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a po jego wykonaniu pacjentka może od razu wrócić do domu. Nie ma potrzeby zakładania szwów, ani dłuższej hospitalizacji. Biopsja mammotomiczna pozwala leczyć już bardzo małe, niemal niewidoczne zmiany chorobowe. Tę metodę walki z nowotworem, oferuje w Polsce kilka ośrodków. Listę wszystkich zaufanych placówek można znaleźć na: http://biopsjamammotomiczna.pl/. Poza tym, na stronie dostępne są m.in.: szczegółowy opis zabiegu, porady dotyczące przygotowania się do badania, a także diagnostyki i samobadania piersi.

Eventy edukacyjne

W ostatnich latach wzrosła w Polsce liczba eventów poświęconych problemowi zachorowań na raka piersi. Przykładem bardzo znanego wydarzenia sportowego jest Bieg Kobiet: Zawsze pier(w)si. Inicjatorką eventu jest kobieta, która sama wygrała walkę z rakiem piersi. Poprzez wspólne bieganie i edukuje, zachęca uczestniczki do profilaktycznych badań piersi. Pierwszy bieg odbył się w Bielawie w 2014 roku i wzięło w nim udział 60 osób. Wydarzenie odbiło się jednak tak dużym echem, że z roku na rok liczba zainteresowanych rośnie. W 2017 roku w startach wzięło udział ponad 8 tys. kobiet. Event odbywa się co roku w największych miastach w Polsce. Innym wydarzeniem, które promuje profilaktyczne badania i zdrowy tryb życia jest Piknik różowej wstążki i AVON. Co roku w takim dniu można bezpłatnie skorzystać z konsultacji lekarskich i zbadać piersi.

Fundacje   

Poza wydarzeniami edukacyjnymi, prężnie działają fundacje, które pomagają w walce z nowotworem piersi. Na ich stronach internetowych znajduje się wiele przydatnych informacji dotyczących diagnostyki raka, metod leczenia. Poza tym, fundacje oferują kobietom wsparcie psychiczne i pomoc w radzeniu sobie z chorobą. Dzięki takim placówką, kobiety oraz ich bliscy znajdują siłę do dalszej walki. Pracownicy fundacji dokładają wszelkich starań, by pomóc w znalezieniu specjalisty, najlepszych ośrodków czy terapii.

Dobrze, że w społeczeństwie wzrasta poziom świadomości o znaczeniu nowotworów. Doskonale, że powstają nowe metody leczenia zmian chorobowych. Nie mniej jednak, najważniejsza dla kobiet powinna być profilaktyka. Wystarczy samodzielnie wykonywać badania piersi w domu i regularnie poddawać się mammografii, a wtedy szansa na wykrycie raka we wczesnym stadium jest o wiele większa.