Od czego warto rozpocząć przygodę z zegarkami automatycznymi

Najważniejszym elementem konstrukcji każdego zegarka jest mechanizm. Odpowiada on za działanie czasomierza – to właśnie od niego zależy precyzja oraz dokładność wyświetlanego przez zegarek czasu. Najstarsze są modele mechaniczne, które wymagają cyklicznego nakręcania oraz dyscypliny i systematyczności. Modele kwarcowe są zasilane baterią i zwykle niewiele kosztują. W niektórych zegarkach, głównie z wyższej półki cenowej, stosowany jest mechanizm automatyczny, który nakręca się samoczynnie w wyniku ruchów nadgarstka. Taki model nie wymaga nakręcania ani wymiany baterii, ale przed zakupem warto dowiedzieć się o nim nieco więcej.

 

Mechanizm automatyczny – jak to działa?

Pierwszy mechanizm automatyczny został skonstruowany przez szwajcarskiego zegarmistrza Abrahama Luisa Perrelet'a w 1770 roku. Jednak pierwszy opatentowany zegarek naręczny oparty na mechanizmie automatycznym opatentowano dopiero w roku 1923, a masowa produkcja ruszyła w roku 1926.

Sercem tego mechanizmu jest rotor, nazywany także wahnikiem. Jest on napędzany poprzez ruchy nadgarstka osoby noszącej zegarek. Rotor naciąga sprężynę napędową, dzięki której poruszają się wskazówki. Większość zegarków wyposażonych w automatyczny mechanizm może działać przez 40 godzin bez potrzeby nakręcania. Oznacza to, że nawet jeśli czasomierz będzie odłożony na półkę, to nadal będzie działać przez określony czas.

 

Jaki zegarek automatyczny wybrać?

Zegarki automatyczne dostępne są w wersjach dla kobiet i mężczyzn. Szeroki wybór modeli można znaleźć na stronie e-zegarek.pl. Wybierając zegarek, warto kierować się nie tylko wyglądem, ale też jakością wykonania. Najlepiej sprawdzają się modele wykonane ze stali szlachetnej, która nie uczula i nie obciera. Szkło powinno być mineralne lub szafirowe, odporne na zarysowania i obtłuczenia. Ciekawym pomysłem jest przeszklony dekiel, dzięki któremu można obserwować pracę mechanizmu.

Większość zegarków ma wodoszczelność w klasie 50 m, co oznacza, że woda nie dostanie się do środka w przypadku zachlapania. Miłośnikom nurkowania na pewno spodobają się modele typu diver, z którymi można nurkować na dużych głębokościach.