Pierwszy samochód? Na kogo zarejestrować?

Artykuł sponsorowany
Pierwszy samochód kupują przeważnie osoby bez historii ubezpieczeniowej, często w młodym wieku, co powoduje, że ich składka na obowiązkowe OC jest wysoka. Dlatego powinny one dokładnie przemyśleć kwestię rejestracji nowego auta, zastanawiając się, kogo formalnie uczynić jego właścicielem. Rozważmy dostępne możliwości, analizując je pod kątem wysokości składki ubezpieczeniowej w poszczególnych przypadkach.

Na siebie

Jeżeli kupujesz samochód, robisz to dla siebie, Ty go będziesz użytkować, więc logiczne jest, że powinien być zarejestrowany na Ciebie. Teoretycznie takie myślenie jest jak najbardziej uzasadnione, jednak praktyka pokazuje, że młode, niedoświadczone za kółkiem i pozbawione zniżek ubezpieczeniowych osoby płacą najwyższe składki za obowiązkową polisę od odpowiedzialności cywilnej. Sprawdź ubezpieczenie OC na kalkulator-oc-ac.auto.pl i przekonaj się, ze brak historii ubezpieczeniowej nie sprzyja taniej polisie. Dlatego wielu młodych i niedoświadczonych kierowców nie rejestruje samochodu wyłącznie na siebie.

Na siebie i innego kierowcę z dużymi zniżkami

Rozwiązaniem, które pozwala na obniżenie składki młodego i niedoświadczonego kierowcy nawet o 50%, jest uczynienie innego kierowcy drugim właścicielem auta. Ta metoda działa skutecznie pod warunkiem, że drugi właściciel posiada wysokie zniżki za bezszkodową jazdę. Co ważne, dzięki temu, że młody kierowca widnieje w dowodzie rejestracyjnym jako jeden z właścicieli, otrzymuje zniżki za bezszkodową jazdę. Druga strona medalu jest jednak taka, że w razie szkody spowodowanej przez jednego z właścicieli składka ubezpieczeniowa jest podwyższana im obu.

Wyłącznie na innego właściciela z dużymi zniżkami

Zarejestrowanie samochodu tylko na innego kierowcę, który posiada pełne zniżki, daje największe korzyści pod względem finansowym. Składka jest obliczana wyłącznie dla doświadczonego kierowcy z dużymi zniżkami, co gwarantuje możliwie niską cenę. Problemem może być natomiast to, że w takiej sytuacji młody kierowca nie uzyskuje zniżek za bezszkodową jazdę. Mimo że zbiera doświadczenie za kółkiem, fakt, że nie widnieje w dowodzie rejestracyjnym, uniemożliwia budowanie historii ubezpieczeniowej.

Z drugiej strony każda szkoda spowodowana przez młodego kierowcę, który jedzie samochodem zarejestrowanym na inną osobę, będzie obciążała właśnie ją i to jej zostaną odebrane zniżki. Nie zmienia to faktu, że jest to najtańsze rozwiązanie, jeśli chodzi o wysokość składki ubezpieczeniowej dla młodych i niedoświadczonych kierowców. Za oszczędzone pieniądze warto wykupić dodatkową ochronę, np. ubezpieczenie AC na kalkulator-oc-ac.auto.pl.