Jak urządzić łazienkę?

Łazienka to, obok kuchni, najważniejsze pomieszczenie w każdym domu. Wieczorem powinna służyć relaksowi i odprężeniu, a rano być na tyle funkcjonalna by umożliwić szybkie i sprawnie wyszykowanie się do pracy. Pytanie tylko, jak dobrze urządzić łazienkę i od czego właściwie zacząć?

Remont starej łazienki lub aranżowanie zupełnie nowej to dość trudne, stresujące i niekiedy kosztowne zadanie. W przypadku pierwszej opcji jest o tyle łatwiej, że już mniej więcej wiemy co nam w niej przeszkadzało i teraz, kiedy jesteśmy bogatsi w te doświadczenia, możemy zaprojektować ją w taki sposób, by była praktyczna i ergonomiczna. O ile mieszkamy w domku jednorodzinnym zmiana układu rur będzie jedynie kosztownym, ale nie niemożliwym do realizacji przedsięwzięciem, tak w przypadku mieszkania w bloku może być to zadanie mocno utrudnione. W niniejszym artykule podpowiemy, jak urządzić stylową i przede wszystkim funkcjonalną łazienkę bez względu na rodzaj mieszkania i posiadany metraż.

Przygotuj plan działania

Plan pozwoli uniknąć stresu związanego z poszczególnymi etapami prac, np. podłączeniem elektryki lub kanalizacji, czy też tynkowaniem. Dlatego warto wcześniej rozrysować sobie, gdzie chcemy umieścić oświetlenie, w którym miejscu przewidzieliśmy miejsce na prysznic/wannę oraz na jakiej wielkości meble łazienkowe możemy sobie pozwolić. Przygotowanie planu pozwoli lepiej koordynować prace, a także oszacować ile mniej więcej będzie trwał remont oraz jaki będzie jego koszt.  Szczególnie istotne, zwłaszcza w przypadku małych łazienek, jest to aby uwzględnić w swoich notatkach nie tylko wymiary mebli i sanitariatów, ale także odległości między nimi. Pozwoli to w sposób komfortowy korzystać z toalety, umywalki czy prysznica.

Na co zwrócić uwagę urządzając dużą łazienkę?

W dużej łazience możemy nieco bardziej poszaleć pod względem aranżacyjnym. Jednak i w tym wypadku warto posiadać dobry projekt wnętrza. Jeżeli będziemy kupować przypadkowe elementy wyposażenia to szybko okaże się, że łazienka jest niefunkcjonalna i panuje w niej chaos. Dlatego też, warto postawić na strefy: sanitarno-kąpielową oraz wypoczynkową. Aranżując tę pierwszą dobrze jest zwrócić uwagę na odległość toalety od wanny. Jeżeli chcemy delektować się wieczorną kąpielą nie mając zarazem na widoku muszli sanitarnej oraz bidetu, warto oddzielić je małą ścianką działową.

Podział pomieszczenia pozwoli nam także funkcjonalnie wyposażyć poszczególne strefy, np. w obrębie wanny możemy ustawić regał łazienkowy z ręcznikami oraz kosmetykami do kąpieli czy przytulny dywanik, na którym będziemy mogli stanąć po wyjściu z kąpieli.

Jeżeli z łazienki będzie korzystało kilka osób, szafka pod umywalkę powinna być nieco większa – tak, aby pomieściła wszystkie niezbędne akcesoria oraz kosmetyki domowników.  Jeżeli lubimy użytkować pomieszczenie razem z naszym partnerem, warto zdecydować się na szafkę z dwiema umywalkami, która ułatwi nam szykowanie się do pracy w tym samym czasie. W takim wypadku dobrze jest się również zaopatrzyć w duże lustro do łazienki.

W dużych łazienkach łatwo o bałagan. Dlatego jeśli chcemy tego uniknąć, warto w swoich planach uwzględnić odpowiednie szafki łazienkowe, które ukryją wszystkie nasze kosmetyki oraz środki czystości. Godnymi uwagi są: antado, defra, elita oraz oristo. Dzięki ich dostępności w wielu wariantach kolorystycznych oraz rozmiarach, znajdziemy model szafki idealnie dopasowany do swoich potrzeb oraz preferowanego stylu.

Na co zwrócić uwagę podczas aranżacji małej łazienki?

W małych pomieszczeniach doskonale sprawdza się minimalizm. Im mniej rzeczy, tym łazienka będzie wydawała się na większą i bardziej wszechstronną. Dlatego zamiast wanny warto wybrać prysznic –najlepiej sprawdzi się ten z przeszklonymi drzwiami, który doda pomieszczeniu lekkości. Zrezygnowanie z brodzika sprawi, że kabina prysznicowa będzie niemal niewidoczna.

Podczas projektowania małej łazienki warto zwrócić uwagę na meble łazienkowe, a przede wszystkim na szafkę z umywalką. Dzięki niej ukryjemy wszystkie kosmetyki, środki czystości czy dodatkowe rolki papieru toaletowego. Im mniej rzeczy na widoku, tym pomieszczenie będzie wydawało się bardziej zadbane, czyste i większe.

Jeżeli w łazience będzie stać pralka, warto pomyśleć nad jej zabudową. Dzięki temu w pomieszczeniu może stanąć również kosz na brudne ubrania, a mimo to wnętrze nie będzie przytłaczać dużą liczbą mebli oraz urządzeń. W zabudowie mogą znaleźć się także dodatkowe półki do przechowywania różnego rodzaju drobiazgów.

Zadbaj o oświetlenie

Bez względu na to czy posiadamy dużą czy małą łazienkę, warto zadbać o jej odpowiednie oświetlenie. Wieczorem nada ono wnętrzu odpowiedniego klimatu i będzie sprzyjało relaksowi, a rano pozwoli szybko przygotować się do pracy. Warto przy tym wybrać lustro z oświetleniem lub po obu jego stronach zamontować kinkiety. Dzięki temu sprawnie wykonamy makijaż czy inne czynności pielęgnacyjne. Pod prysznicem czy nad wanną sprawdzi się nieco przygaszone światło. Możemy też zamontować nad nimi węże świetlne lub panele LED, które nadadzą unikalnego klimatu pomieszczeniu. Pamiętajmy również, że przy wykonywaniu codziennych czynności związanych z zabiegami higienicznymi sprawdza się światło górne – dobrze jeśli jest przynajmniej jedno.