Herbata - napój doskonały

Choć do powszechnie spożywanych herbat nie zaliczamy bardzo dużej ilości gatunków (najczęściej spotykane są czarna, czerwona i zielona), idąc do wyspecjalizowanego w tej dziedzinie sklepu, szybko zorientujemy się, że każda z nich ma swoje odmiany, które występują samodzielnie
lub w ciekawych kompozycjach smakowych z różnymi dodatkami. Taka ilość dostępnych herbat, dla mniej wprawionych miłośników naparów, może wydawać się przytłaczająca. Na co zatem warto zwrócić uwagę, mając do wyboru tak wiele wariacji?

Biała, zielona, czy czerwona?

Na początku warto sobie uświadomić, że wszystkie rodzaje herbaty pochodzą z rodziny roślin Camelia. Do produkcji wykorzystuje się liście jej dwóch odmian, są to camellia sinesis oraz camellia assamica. Zatem to, co powoduje, że wyróżniamy aż tyle gatunków, to przede wszystkim m.in. czas zbiorów, położenie zebranych listków na łodyżce oraz sposób produkcji, ponieważ od niego zależy stopień przetworzenia, a tym samym ilość mikroelementów, np. przeciwutleniaczy. Przyjrzyjmy się pokrótce niektórym  z nich.

Herbata biała powstaje z delikatnych i nierozwiniętych jeszcze pączków zbieranych ręcznie wczesną wiosną. Jej zbiory trwają bardzo krótko i nie są liczne, co sprawia, że ta herbata charakteryzuje się dość wysoką ceną. Co więcej, podczas jej produkcji omija się proces oksydacji (utleniania), czyli łączenia się pierwiastków i związków chemicznych z tlenem, dzięki czemu zawiera wiele wartościowych substancji. Zawarta w niej teina działa pobudzająco, niweluje poczucie zmęczenia oraz usprawnia pracę mięśni i serca. Kolejna herbata powstaje nie tylko z pączka, ale również z pierwszego, a czasem nawet z dwóch kolejnych liści. Aby powstała z nich herbata zielona, listki najpierw poddawane są procesowi więdnięcia, a następnie nadaje się im różne kształty - spirale, igły, skręcone itd. Zielona herbata bogata jest w garbniki mające działanie bakteriobójcze, co warto wykorzystać podczas dolegliwości jelitowo - żołądkowych. Herbatę czerwoną wyróżnia natomiast głęboki, ziemisty smak wynikający przez poddanie liści procesowi fermentacji mikrobiologicznej. Proces ten wspomaga odchudzanie, dlatego napar z liści czerwonej herbaty często zaparza się po posiłku.

 

Napój  na każdą okazję

Kolejny aspekt, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej herbaty, to okazja przygotowania naparu. Jak już wiemy, każdy rodzaj charakteryzuje się innymi właściwościami, dlatego powinniśmy zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć, mówi ekspert z czasnaherbate.net. Jeśli planujemy chwilę odprężenia, dobrym wyborem będą napoje o łagodnym smaku mające działanie relaksujące. Są to np. napary
z liści krzewu Rooibos, które nie zawierają kofeiny, lub herbatki na bazie rumianku działające rozkurczowo. W sytuacji, gdy czujemy się ospali i potrzebujemy siły do działania, zdecydowanie sięgnijmy po herbaty powstałe z pączków i młodych liści. Ponieważ wraz z wiekiem liścia zawartość kofeiny zmniejsza się,  do najbardziej pobudzających herbat należą białe i zielone. 

 

Dodatki, które cieszą podniebienie i oko

Rodzaj, działanie czy okazja to ważne aspekty przy wyborze herbaty, ale żeby picie naparu sprawiało prawdziwą przyjemność, kluczowy jest także jego smak. Jeśli nie jesteś zwolennikiem smaku klasycznych odmian herbaty lub chcesz spróbować czegoś nowego, dzięki bogatej gamie dodatków z łatwością znajdziesz coś dla siebie. Dostępne są kompozycje z różnego rodzaju kwiatami, owocami, a nawet z płatkami czekolady. Smak każdej herbaty zależy nie tylko od jej składników, ale także czasu jej zaparzania, a nawet użytej wody, dlatego zanim znajdzie się swój ulubiony, warto jest trochę poeksperymentować. Co więcej, herbaty z dodatkami wyróżniają się nie tylko bogactwem nut smakowych czy ciekawym aromatem, ale także cieszą oczy kolorami, dzięki czemu doświadczenie picia herbaty jest pełne i całkowicie absorbujące zmysły, pozwalając na chwilę odprężenia i zebrania sił.