Z czego zbudowana jest łódź motorowa?

Sporty wodne szczególnie wiosną i latem są bardzo popularne. Kojące działanie wody, chęć przygody i adrenalina sprawiają, że ludzie chętnie spędzają czas np. na Mazurach, gdzie mogą swobodnie pływać po jeziorach. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się łodzie motorowe i choć na początku zazwyczaj pasjonaci decydują się na wynajmowanie lub czarter motorówki, to z czasem chcą mieć swoją własną. Właśnie dlatego tak ważne jest to, by zdawać sobie sprawę z tego, jak jest zbudowana łódź motorowa.

Łódź motorowa – co to jest?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że łódź motorowa potocznie jest nazywana motorówką i może spełniać różne zadania. Dzięki temu może być wykorzystywana nie tylko do celów rekreacyjnych oraz sportowych, ale też do np. patrolowania nabrzeża. Poza tym łodzią motorową można żeglować na różnych wodach m.in. śródlądowych i morskich wodach przybrzeżnych. Należałoby też pamiętać o tym, że motorówki mogą być zbudowane z różnych materiałów. Niezwykle istotne jest także to, że są napędzane za pomocą silnika spalinowego.

Czy łódź motorową można zrobić samodzielnie?

Pasjonaci wyróżniają się przede wszystkim tym, że ich hobby ma dla nich ogromne znaczenie, dlatego zdobywają dodatkową wiedzę i poświęcają swój wolny czas, po to, by móc oddawać się temu, co naprawdę kochają. Dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że niektórzy pasjonaci sportów wodny, a w szczególności pływania motorówką sami budują swoją łódź. Dzięki temu mogą stworzyć naprawdę wyjątkową jednostkę, która będzie spełniała wszystkie funkcje. Ważne jest jednak to, by dokładnie dowiedzieć się, z czego powinna składać się łódź motorowa, by była w pełni sprawna, ale też, by można było nią pływać po różnych wodach. Dlatego konieczne jest to, by wszystkie elementy wyposażenia motorówki kupować u sprawdzonych dostawców, jak np. www.aqua-sport.com.pl. Dzięki czemu możemy być pewni, że będziemy mieli bezpieczną i trwałą jednostkę, która posłuży nam przez wiele lat.

Budowa łodzi motorowej

Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdej łodzi motorowej jest silnik spalinowy, który może być zamocowany na stałe lub przyczepny. Sprawne działanie motorówki jest też możliwe dzięki silnikowi elektrycznemu, dlatego tak ważne jest to, by każda łódź go miała. Poza tym warto zwrócić uwagę na fakt, że motorówki mogą mieć różne pokłady, czyli np. ciągły lub częściowy. Jednak zdarzają się też jednostki, które w ogólnie nie posiadają pokładu. Trzeba też pamiętać o tym, że do budowy motorówki można wykorzystać różne materiały. Do najpopularniejszych należy drewno, metal, sklejka wodoodporna, gumy, kompozytu, a także forniry. Zazwyczaj drewno służy do wykonania szkieletu jednostki, a laminaty do pokrycia kadłuba.

Najważniejsze elementy budowy motorówki

 • Dziób,
 • Rufa,
 • Pokład dziobowy,
 • Śródokręcie,
 • Burta,
 • Kokpit,
 • Kabina, która jest też nazywana nadbudówką,
 • Sterówka,
 • Okno,
 • Kosz dziobowy,
 • Handreling,
 • Listwa odbojowa.