Jak ciekawie udekorować ściany?

Jednym z najczęstszych problemów przy urządzaniu wnętrz jest to, w jaki sposób wykończyć i ozdobić ściany. Rozwiązań jest kilka. Najpopularniejsze w dalszym ciągu jest malowanie ścian na jednolity kolor, ewentualnie położenie tapety. Ale warto wiedzieć, że już samo wykończenie ściany może być niezwykle dekoracyjne (np. tynki czy tapety strukturalne). Można też zdecydować się na mniejsze elementy dekoracyjne umieszczone w centralnym punkcie ściany. Jakie rozwiązanie wybrać?

Ciekawa struktura

Jeżeli chcemy zachować stonowany wystrój wnętrza, możemy postawić na ciekawą strukturę materiału wykończeniowego na ścianie. Tutaj sprawdzą się przede wszystkim tynki strukturalne np. tynk japoński, który zawiera w sobie drobinki włókien, przez co jest nie tylko efektowny, ale i przyjemny w dotyku. Ciekawym pomysłem jest również zastosowanie betonu na ścianie – można tutaj zastosować bardzo cienkie płyty betonowe, których szary kolor idealnie sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym lub loftowym. Inną ciekawą propozycją jest wykorzystanie płyt będących imitacją cegły, naturalnego kamienia lub nawet drewna.

Dekoracje trójwymiarowe

Na gładkich, jednolitych ścianach efektownie prezentują się dekoracje 3D. Mogą być wykonane z drutu, metalowych prętów, a także z drewna (takie znajdziesz na stronie tapeciarz.pl). Jeżeli decydujemy się na takie rozwiązanie, warto by ozdoba była w kontrastującym kolorze do ściany. Wówczas będzie o wiele lepiej widoczna i będzie przykuwać uwagę gości nas odwiedzających. Ważne jest też to, żeby zachować umiar przy takich dekoracjach – wybrać jedną dużą lub kilka mniejszych o podobnej tematyce i zrezygnować z innych dekoracji na ścianie, na której wykorzystane zostały ozdoby 3D.

Fototapety

Dużą popularnością, jeżeli chodzi o wykańczanie i dekorację ścian, cieszą się fototapety. Są one nie tylko atrakcyjną ozdobą pomieszczenia. Dobierając odpowiednią fototapetę, można na przykład optycznie powiększyć pomieszczenie (np. fototapety z drogami czy trakcjami kolejowymi) lub rozjaśnić wnętrze (np. fototapety z jasnymi kwiatami). Można też zdecydować się na fototapetę z własnym zdjęciem np. z wakacji, o ile będzie ono w odpowiedniej rozdzielczości.