5 powodów, kiedy nie należy brać pożyczki

Kredyt, czy pożyczka gotówkowa w wielu sytuacjach mogą ułatwić nam wiele spraw. Umożliwiają zakup potrzebnych sprzętów, sfinansowanie dodatkowych kursów, a niekiedy dają możliwość spłaty aktualnego zobowiązania finansowego. Niestety, rozwiązanie to nie zawsze jest najlepszym wyjściem. Poniżej kilka sytuacji, kiedy nie należy decydować się na pożyczanie pieniędzy. Czy dotyczą one również ciebie?

 

Czeka cię duży wydatek

Wiesz, że niedługo będziesz potrzebował większej ilości gotówki. Może twoje dzieci zaczną chodzić do prywatnego przedszkola albo twój prawie dorosły syn wybierze się na studia do innego miasta. W jednym i drugim wypadku będziesz mieć dużo więcej wydatków. Budżet domowy zostanie bardzo obciążony. Czy jest tu jeszcze miejsce na dodatkową ratę kredytu?

Zrób podsumowanie swoich dochodów i sprawdź, czy stać cię na dodatkowe koszty? Czy nowy telewizor albo kino domowe są naprawdę konieczne?

 

Kupujesz mieszkanie lub samochód?

Przymierzasz się do tego, aby zaciągnąć kredyt hipoteczny, który będziesz spłacać przez wiele lat. W takiej sytuacji nierozsądne będzie decydowanie się na dodatkowe zobowiązanie finansowe. Podwójna rata może okazać się nie do udźwignięcia, nawet jeżeli sytuacja ta miałaby trwać jedynie kilka lat.

 

Niepewna sytuacja finansowa

Firma, w której pracujesz, nie prosperuje najlepiej, szykują się cięcia etatów. Bardzo możliwe, że dotkną one również ciebie. A brak dochodów oznacza trudności ze spłatą rat pożyczek. Nie decyduj się także na ten krok, kiedy pracujesz dopiero od kilku miesięcy. Jest to rozwiązanie dla tych, którzy mają ustabilizowaną sytuację zawodową i regularne dochody.

 

Zmiany w życiu prywatnym

Zamierzasz się przeprowadzić, wyjechać z kraju. W takiej sytuacji nie decyduj się na zakup nieruchomości na kredyt w kraju, z którego się wyprowadzasz. Spłacanie mieszkania, w którym i tak nie będziesz mieszkać, nie jest dobrym pomysłem. Weź to pod uwagę, jeżeli jesteś osobą, która często zmienia swoją lokalizację. Podobnie, kiedy rozważasz rozstanie z aktualnym partnerem. Wspólne zobowiązanie finansowe nie jest wówczas najlepszą decyzją.

 

Nie masz czasu na analizę ofert

Kiedy pożyczasz pieniądze, pośpiech nie jest wskazany. Tak jest też wtedy, kiedy decydujesz się na zobowiązanie finansowe. Potrzebujesz czasu na to, aby wybrać najlepszą ofertę, zapoznać się z przedstawioną umową, czy ustalić najdogodniejszy harmonogram spłat. Zwłaszcza gdy są to pożyczki online, które spłacamy przez kilka lat lub kilka miesięcy.