Urząd Skarbowy rozliczy PIT 2019 za Ciebie. Co musisz zrobić sam?

Dzięki PIT-om elektronicznym przygotowywanym przez urząd, prawie 50% polskich podatników rozliczy się za pomocą dwóch kliknięć. Już w 2019 roku dzięki usłudze „Twój e-PIT” podatnik już nie będzie musiał sam wypełniać wniosków i składać deklaracji, żeby rozliczyć swój podatek za 2018 rok. Krajowa Administracja Skarbowa planuje udostępnić w wersji elektronicznej na Portalu Podatkowym wypełniony PIT 2019, który wystarczy zaakceptować i wysłać. Kogo dotyczy to ułatwienie?

 PIT 2019 – czy „Twój e-PIT” rozliczy go za Ciebie?

Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła ułatwienie dla osób rozliczających podatek za rok 2018, czyli PIT 2019. Przygotowanie gotowego PIT-u w wersji elektronicznej dotyczy na razie podatników rozliczających się za pomocą formularza PIT-37 i PIT-38. Jak informuje Ministerstwo Finansów, takie ułatwienie dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą (rozliczających się za pomocą PIT-36 i PIT-36L) pojawi się dopiero w 2020 roku.

Dotychczas składanie wniosków drogą elektroniczną wymagało od podatnika wypełniania deklaracji lub wniosku. Cyfryzacja Krajowej Administracji Skarbowej umożliwiła uproszczenie tego procesu. Od 2019 roku to urząd będzie wypełniał zeznanie PIT 2019 i udostępni je do wglądu podatnikowi. Osoba rozliczająca się ma za zadanie sprawdzić poprawność danych i w razie potrzeby uzupełnić brakujące informacje. Warto jednak zauważyć, że podatnik nie ma obowiązku sprawdzenia swojego e-PIT-u. To jego decyzja czy chce zweryfikować znajdujące się tam dane lub dopisać takie informacje jak:

 • przysługujące mu ulgi np. z tytułu darowizny, użytkowania internetu, czy pełnienia funkcji rodziny zastępczej (ulga prorodzinna),
 • dane organizacji pożytku publicznego, której chce oddać 1%.

Usługa „Twój e-PIT” zakłada, że podatnik nie musi samodzielnie sporządzić deklaracji PIT 2019. Co więcej, dzięki temu rozwiązaniu podatnik nie musi dostarczać do Urzędu Skarbowego dokumentów potwierdzających prawo do skorzystania z ulg i odliczeń. Informacje o przysługujących ulgach zostaną pobrane z rejestrów prowadzonych przez instytucje zewnętrzne i systemów informacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej.

Twoje dane o przysługujących ulgach i odliczeniach są uzupełniane przez urząd. Odbywa się to w następujący sposób:

 • urząd sczytuje informacje podane w zeznaniu z poprzedniego roku – PIT 2018 (rozliczenie za rok podatkowy 2017),
 • informacje pobrane z zeznania ubiegłorocznego zostają skopiowane do nowego, elektronicznego formularza (PIT 2019).

Po co weryfikować automatycznie wygenerowany PIT 2019? Jeżeli w roku rozliczeniowym 2018 zaszły u Ciebie zmiany, które wpływają na rozliczenie podatkowe, to należy upewnić się, że takie zdarzenia są zawarte w formularzu wygenerowanym przez urząd. Jeśli ich nie ma, należy deklarację uzupełnić.

 

Dwa kroki, by rozliczyć PIT 2019

 • Krok 1: wypełnione zeznanie podatkowe pojawia się na Portalu Podatkowym (zostaje udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową).
 • Krok 2: Podatnik może zobaczyć swój e-PIT, ale nie musi.
 1. Jeżeli osoba rozliczająca się nie sprawdzi swojego e-PIT-u lub nie podejmie żadnego innego działania, to dnia 30 kwietnia PIT 2019 zostaje rozliczony przez urząd na podstawie sporządzonej wersji elektronicznej.
 2. Podatnik może także zobaczyć swój elektroniczny PIT 2019 i go zaakceptować bez konieczności wprowadzania zmian.
 3. Rehabilitacyjną lub ulgę na kredyt i zaakceptować dokument.
 4. Podatnik musi uzupełnić dane, których nie posiada KAS w przypadku PIT-38 (dot. np. informacji o przychodach uzyskanych z tytułu prowadzonej działalności).
 5. Podatnik może złożyć rezygnację z elektronicznego rozliczenia i rozliczyć zeznanie PIT 2019 samodzielnie programem PIT Pro 2018/2018.

 

Kiedy i jak zobaczyć e-PIT?

Zgodnie z nowym prawem podatkowym elektroniczny PIT 2019 podatnicy będą mogli zobaczyć za pośrednictwem aplikacji na Portalu Podatkowym. Najpierw jednak należy założyć bezpłatny Profil Zaufany służący do uwierzytelniania osoby. Będzie on kwalifikowany elektronicznym podpisem albo autoryzacyjnymi danymi takimi jak: kwota przychodów (z różnych pozycji podanych w formularzu od płatników PIT-11, PIT-40A, PIT-8C) i dane identyfikacyjne osoby.

Podatnik będzie mógł zobaczyć elektroniczny PIT 2019 od 15 lutego. Wszelkie zmiany należy wprowadzić przed końcem okresu rozliczeniowego – do 30 kwietnia 2019 roku.

 

Autor powstał przy współpracy z Justyna Nowak