Program do księgowości online - co powinien posiadać?

Nowoczesność weszła także do świata finansów. Dostępne w internecie poradniki i programy online pozwalają już nie tylko na samodzielne prowadzenie księgowości, ale również na robienie tego w sieci. Z opcji tej korzystają najczęściej właściciele firm zaliczanych do grupy mikro lub małych przedsiębiorstw. Czym powinien charakteryzować się dobry program do księgowości online?

 

Aktualizacje

Aktualizacje to pierwsza, podstawowa kwestia. Program, który nie jest na bieżąco aktualizowany nie nadąża za dynamicznymi zmianami, jakie pojawiają się w świecie finansów. Dobrym przykładem jest JPK VAT, czyli jednolity plik kontrolny, który każdy przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT ma obowiązek generować i wysyłać do Ministerstwa Finansów co miesiąc - każdy program powinien mieć możliwość jego generowania i wysyłki.

 

Automatyczne księgowanie

Nowoczesne programy online posiadają także możliwość wystawiania faktur. Program księgowy z definicji powinien pomagać przedsiębiorcy w prowadzeniu księgowości, dlatego ważne jest, aby wystawianie faktur online było połączone z ich automatycznym księgowaniem do PKPiR oraz odpowiednich rejestrów, np. VAT. Dzięki temu nie trzeba dwa razy wykonywać tej samej pracy, a na koniec miesiąca wystarczy jedynie sprawdzić, czy wszystkie faktury zostały zaksięgowane prawidłowo.

 

Fakturowanie online jest nie tylko istotne, ale przede wszystkim bardzo wygodne. Potrzebne dokumenty można wystawić będąc w każdym miejscu, wystarczy posiadać dostęp do internetu. Dobry program księgowy ułatwia wystawienie faktury online - wystarczy tylko wpisać numer NIP nabywcy, a reszta danych uzupełni się sama lub zostanie zaimportowana z GUS. Warto też zwrócić uwagę na usługę wystawiania faktur cyklicznych. Przy pomocy jednego ustawienia w programie można wygodnie wystawić i wysłać fakturę do stałych klientów.

 

Automatyzacji można poddać również księgowanie faktur kosztowych. Wystarczy je zeskanować, a program sam odczyta potrzebne dane i uzupełni wymagane pozycje.

 

Kadry i płace

Nowoczesny program online, oprócz księgowości, umożliwia także prowadzenie rozliczeń kadrowo-płacowych. W programie można wystawić umowy, listę płac, rachunki do umów cywilnoprawnych i inne dokumenty, które podobnie jak faktury będą księgowane automatycznie.

 

Deklaracje

Prowadzenie firmy łączy się z obowiązkiem comiesięcznego wysyłania deklaracji do ZUS i US. Dobry program umożliwia automatyczne wypełnienie wymaganych deklaracji oraz ich wysyłkę do urzędów. Ważne jest to szczególnie w przypadku JPK VAT. Z jego nieterminowym wysłaniem wiążą się wysokie kary finansowe dla przedsiębiorcy. Dobry program księgowy to także program do jpk.