Kredyt gotówkowy kalkulator dlaczego warto z niego korzystać?

Kredyt gotówkowy pozwala na zrealizowanie dowolnych celów kredytowych klienta. Jest produktem kredytowym dostępnym w wielu różnych bankach i kasach oszczędnościowo-kredytowych, dlatego wybór jednej, najkorzystniejszej oferty powinien być poprzedzony analizą dostępnych opcji. W ocenie atrakcyjności kredytów gotówkowych pomoże kalkulator kredytu gotówkowego.

Banki w ofertach kredytów gotówkowych mocno eksponują to, ile wynosi stawka oprocentowania nominalnego w skali roku. Klient zamierzający zaciągnąć taki kredyt musi mieć świadomość, że oprocentowanie nie jest jedynym kosztem, który na nim spoczywa. Dlatego warto wyszukać przed podpisaniem umowy o kredyt gotówkowy kalkulator takich kredytów, który odpowie nam na pytanie, jaka będzie wysokość potencjalnej raty danego kredytu albo jego RRSO.

Jak wygląda kalkulator kredytowy?

Kredyt ma wiele parametrów decydujących o tym, ile finalnie kosztuje kredytobiorcę i czy rzeczywiście zaciągający zobowiązanie będzie w stanie spłacić zgodnie z harmonogramem banku raty kapitałowo-odsetkowe. Nie trzeba mieć wykształcenia ekonomicznego, być z zawodu bankierem czy doradcą kredytowym, aby szybko obliczyć prawdopodobną ratę kredytu gotówkowego, jego rzeczywistą roczną stopę oprocentowania oraz własną zdolność kredytową. Można skorzystać z kalkulatorów kredytowych, które wyliczają w kilka chwil takie wartości na podstawie informacji wpisanych przez użytkownika.

Sercem każdego kalkulatora kredytów gotówkowych jest algorytm, który posiłkując się różnymi zasadami, wylicza wartości pożądane przez klienta. To oprogramowanie stworzone przez ekspertów, którzy chcieli ułatwić zaciąganie kredytów konsumentom, porównywanie różnych ofert ze sobą oraz sprawdzanie, jaka jest ich obiektywna zdolność do kredytowania.

Istnieje wiele różnych kalkulatorów kredytowych dotyczących kredytów gotówkowych. Na przykład na stronie o tematyce finansowej Totalmoney.pl można skorzystać z jednego z trzech kalkulatorów:  kalkulatora raty kredytu gotówkowego,  kalkulatora RRSO, kalkulatora zdolności kredytowej.

Każdy wymaga od użytkownika wpisania określonych wartości dla oszacowania wyniku działania.

Informacje wpisywane w kalkulatorach kredytów gotówkowych

Z punktu widzenia użytkownika, który chce skorzystać z kalkulatora kredytu gotówkowego, nie jest to skomplikowane narzędzie. Z jego obsługą poradzi sobie każda osoba, bez względu na doświadczenie finansowe oraz umiejętności poruszania się po internecie.

Kalkulator kredytu wymaga jedynie, aby klient przy wyliczaniu potencjalnej, prawdopodobnej raty zobowiązania kredytowego wpisał: kwotę kredytu,  okres spłaty, oprocentowanie (w skali roku). Na tej podstawie szybko wylicza wysokość raty kredytu gotówkowego, którą możemy spłacać zgodnie z harmonogramem bankowym.

Istnieją i inne kalkulatory, np. kredyt konsolidacyjny kalkulator. Do kalkulatora zdolności kredytowej przy kredycie gotówkowym klient powinien wpisać informacje o okresie spłaty kredytu, oprocentowaniu, typie rat, limitach na kartach kredytowych, ratach innych kredytów, innych stałych zobowiązaniach, miesięcznym dochodzie gospodarstwa, liczbie osób w gospodarstwie domowym. Jest jeszcze kalkulator RRSO kredytu gotówkowego. Dla poznania stopy całkowitego kosztu związanego z kredytowaniem gotówkowym klient wpisuje w kalkulatorze: kwotę kredytu,  okres spłaty kredytu,  oprocentowanie,  prowizję, inne koszty, typ rat.

Dlaczego warto skorzystać z kalkulatora kredytu gotówkowego?

Dla przeciętnego klienta banku samodzielne obliczenie raty kredytu i RRSO jest dosyć skomplikowane. Jeśli chcemy zaoszczędzić swój czas, możemy sięgnąć po kalkulatory kredytowe i pozyskać w ten sposób pożądane informacje. Dzięki takim aplikacjom można jeszcze przed wizytą w banku lub nawiązaniem kontaktu z doradcą kredytowym zapoznać się z górną granicą możliwej kwoty kredytowania, obliczając swoją zdolność kredytową, oraz dowiedzieć się, jaką ratę trzeba będzie spłacać przy pożądanej kwocie i okresie kredytowania. Dzięki temu możemy przed wizytą w banku lub kontaktem z ekspertem w szybki sposób zapoznać się z aktualną ofertą banków. Oszczędność czasu i możliwość szybkiego uzyskania pożądanych informacji to główne atuty kalkulatorów kredytowych.

Warto z nich korzystać, aby przeanalizować możliwości pozyskania zewnętrznego finansowania dowolnych celów kredytowych. Kiedy zgłaszamy się do banku z wnioskiem kredytowym, podajemy wszystkie swoje dane, które są wpisywane do systemów bankowych i sprawdzane w BIK-u. Może się jednak okazać, że na przykład nasza zdolność kredytowa jest zbyt niska dla banku i że otrzymamy negatywną odpowiedź na swój wniosek o kredyt gotówkowy. Wówczas dane pozostają w różnych systemach, a my i tak pozostajemy bez gotówki z kredytu.

Ważne jest to, że w przypadku korzystania z kalkulatorów kredytowych otrzymujemy informacje o wysokości zdolności kredytowej, a przy tym nie musimy podawać żadnych danych osobistych. Zanim podpiszemy umowę kredytową z bankiem, powinniśmy obiektywnie przyjrzeć się swoim finansom i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy stać nas na kredyt? W odpowiedzi pomogą nam wspominane kalkulatory kredytowe, zwłaszcza kalkulator zdolności kredytowej i kalkulator rat kredytów gotówkowych. Pokażą one, na jaki kredyt nas stać i ile prawdopodobnie będziemy musieli płacić miesięcznie raty kredytowej do banku. Ponadto kalkulator RRSO kredytu gotówkowego wskaże realne roczne koszty kredytowania w stosunku do pożyczonego od banku kapitału.