Psia dieta, czyli jak często karmić psa?

Jak często podsuwać psu miskę z jedzeniem? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli czworonogów. Dieta to istotny element również w życiu zwierząt, a nieprzestrzeganie pewnych reguł może doprowadzić do pojawienia się problemów zdrowotnych. Oto garść informacji na temat prawidłowego żywienia psów.

 

Prawidłowe żywienie psów – od czego zależy?

Do wyboru diety dla psa należy podejść indywidualnie. Takie aspekty żywienia jak częstotliwość posiłków, wielkość porcji itp. zależą od kilku istotnych czynników. Jakich? Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć rozmiar oraz wiek zwierzęcia. W końcu inaczej będziemy karmić dorosłego i dużego czworonoga, a inaczej kilkutygodniowego szczeniaczka. Niezwykle ważne jest również to, jak wygląda codzienne funkcjonowania naszego pupila. Jeśli spędza on całe dnie, wylegując się na kanapie, jego zapotrzebowanie na jedzenie nie będzie tak duże, jak w przypadku psa aktywnego. Zwróćmy także uwagę na ewentualne zalecenia względem żywienia np. w przypadku ciąży, pierwszych tygodni życia, chorób itp.

 

Jedzenie według grafiku

Wielu właścicieli martwi się, że wychodząc do pracy i zostawiając psa na cały dzień samego w domu, skazują go na głodówkę. Często prowadzi to do zostawiania dodatkowej miski „na zapas”, do której pies sięgnie, gdy odczuje głód przed naszym powrotem. Takie rozwiązanie nie jest najlepsze i w dłuższej perspektywie może być przyczyną otyłości zwierzęcia. Kluczem do zdrowego żywienia psa jest regularność. Ważne, by ustalić konkretne godziny posiłków i trzymać się ich. Najlepszym czasem na jedzenie jest chwila po powrocie ze spaceru. Pupil będzie mógł nabrać sił i spokojnie strawić zjedzoną karmę.

 

Częstotliwość karmienia

A ile razy dziennie karmić psa? Optymalna ilość posiłków to 2-3, w zależności od ich wielkości. Nie wypełniajmy miski po brzegi, karmę dla psa dawkujmy rozsądnie i nie dosypujmy więcej, niż zwierzę jest w stanie zjeść. Na opakowaniach producenci umieszczają zalecenia odnośnie ilości. Jeśli pracujemy, a nasz pupil zostaje sam w domu, możemy karmić go rano i wieczorem. Z kolei, jeśli mamy kontakt z czworonogiem w ciągu dnia, możemy podzielić dzienną porcję na trzy mniejsze części. Unikajmy też dokarmiania między posiłkami, zwłaszcza resztkami ludzkiego jedzenia. Lepiej poczęstować pieska przekąską do gryzienia, będzie to dla niego zarówno rozrywka, jak i zdrowy dodatek do diety.

 

Co wsypywać do miski?

Do wyboru mamy wiele rodzajów posiłków, które możemy zaserwować naszemu ulubieńcowi. Sucha karma dla psa to zapewne najczęstszy wybór, chociaż warto sięgać również po mokre jedzenie. Oczywiście monotonia nie jest wskazana i po pewnym czasie zwierzę może się zwyczajnie zniechęcić do jednego typu pokarmu, trzeba jednak pamiętać, że gwałtowne wprowadzanie zmian także nie jest najlepsze. Jeśli chcemy, by nasz pies przestawił się z karmy mokrej na suchą, starajmy się mieszać dwa rodzaje w odpowiednich proporcjach. Z czasem możemy zwiększać ilość dodawanych chrupek, by po kilku dniach podawać je samodzielnie. Warto tak działać r