Stojące parownice do ubrań - jak ich używać?

Prasowanie należy do nielubianych obowiązków domowych, lecz dzięki parownicom do ubrań, nadawanie odzieży schludnego wyglądu jest proste i szybkie. Jak korzystać ze stojących parownic do ubrań?

 

1. Przykładanie dyszy bezpośrednio do tkaniny

2. Prasowanie kołnierzyków i mankietów

3. Szczotka do grubych tkanin

4. Prasowanie delikatnych materiałów

 

Aby szybko i łatwo usuwać zagniecenia z ubrań, powinno się poznać zasady korzystania z parownicy. Urządzenie rozprostuje materiał, odświeży odzież oraz nada jej ładny zapach, wyłącznie gdy użyje się go prawidłowo.

 

Przykładanie dyszy bezpośrednio do tkaniny

Parownice stojące powinny być przykładane bezpośrednio do ubrania bez względu na rodzaj materiału. Jest to bezpieczne nawet w przypadku delikatnych tkanin, jak koronka lub jedwab. Para prostuje zagniecenia bez ryzyka przypalenia lub zamoczenia odzieży. Dyszę przykłada się do materiału, a drugą ręką rozprostowuje się ubranie, by wygładzanie było szybsze.

 

Prasowanie kołnierzyków i mankietów

Prasowanie kołnierzyków i mankietów za pomocą parownicy stojącej jest dokładniejsze, jeżeli czynność wykonuje się w poziomie. Kołnierzyk lub mankiet powinno się ułożyć na desce, a następnie rozprostować go na płaskiej powierzchni. Podobnie postępuje się w przypadku innych wymagających elementów garderoby.

 

Szczotka do grubych tkanin

Płaszcze, kurtki, zimowe spodnie są wykonane z grubych tkanin. Aby usunąć zagniecenia z ich powierzchni, powinno się skorzystać ze specjalnej nakładki ze szczotką. Parownica z nakładką rozczesuje gęste włókna, dzięki czemu para wnika głębiej i dokładniej odświeża odzież. Dodatkowo szczotka do parownicy stojącej usuwa z płaszczy i kurtek zmechacenia, pyłki i inne zanieczyszczenia. Za jej pomocą bez trudu odświeży się ubranie wierzchnie przed zimą, nawet gdy długo wisiało w szafie. Co więcej, z parownicą możliwe jest szybkie wygładzenie kurtek i płaszczy, przechowywanych latem w workach próżniowych.

 

Prasowanie delikatnych materiałów

Klasyczne żelazka są mało efektywne w przypadku ubrań z delikatnych tkanin. Prasowanie jedwabiu lub koronek chłodnym żelazkiem zajmuje dużo czasu, a zwiększenie temperatury może spowodować zniszczenie ubrania. Wyrzut pary ze steamera szybko wygładza materiały podatne na przypalenia bez konieczności regulowania temperatury. Dzięki parze wodnej zagniecenia znikają nawet z falbanek na bluzkach i sukienkach, a także z modnych, tiulowych spódniczek dla dziewczynek. Możliwe jest wykorzystanie parownicy do odświeżenia elementów męskiej garderoby, takich jak jedwabne krawaty i wełniane marynarki.