Szczecin na weekend - zabytki i ciekawe miejsca warte zobaczenia

Rejs po Odrze, zwiedzanie schronów przeciwatomowych, a może zwyczajny spacer deptakiem Bogusława i kolacja w malowniczej restauracji? Fakt, odwiedzając Szczecin nie można się nudzić. W poniższym artykule przygotowaliśmy zatem krótką propozycję szybkiego, bo weekendowego, wyjazdu do tego pięknego, malowniczego miasta.

 Jak dojechać?

Dojechać można oczywiście samochodem i - na chwilę obecną - jest to najlepsza propozycja dla osób, które mieszkają z dala od tego miasta. Opcjonalnie można skorzystać z usług lokalnego PKS-u, który obsługuje połączenia do Kielc, Jeleniej Góry, Poznania, Łodzi, a nawet Berlina itd. Transport kolejowy jest w przypadku Szczecina znacznie bardziej rozbudowany. Dojechać do skądinąd dobrze wyposażonego dworca można z Warszawy, Olsztyna, a nawet Przemyśla i Lublina. W obrębie budynku przebiega aż 11 linii autobusowych z czego 4 są liniami nocnymi.

 

Czym jeździć po mieście?

Jeśli zdecydowaliśmy się na pociąg, autobus bądź samolot, warto na miejscu wypożyczyć sobie auto. Działa tu niejedna wypożyczalnia aut w Szczecinie, która już za 200-300 złotych wynajmie na weekend samochód w segmencie B. Auto na wynajem w Szczecinie to doskonała propozycja dla osób, które jadąc na dwa, trzy dni, z jednej strony nie chcą wydawać mnóstwa pieniędzy na paliwo, a z drugiej, chcą komfortowo i wygodnie poruszać się po mieście.

 

Co warto zwiedzić i na czym warto być?

 

Podziemny Szczecin

To kompleks schronów, bunkrów i wielu innych elementów ogólnie ujętej, podziemnej architektury miasta. Większość tych obiektów została wybudowana przez Niemców już w 1841 roku. Co ciekawe, znajduje się tu również schron, który w czasach komunistycznych był największym obiektem przeciwatomowym w Polsce (dla 5 tysięcy osób).

 

Wieża Panieńska

To obiekt, z którym związana jest jedna z najbardziej wzruszających legend w historii miasta. Mało tego, jest to ważny element dawnych, gotyckich fortyfikacji miasta, powstałych w XIV wieku.

 

Deptak Bogusława

To chyba największe skupisko lokali rozrywkowych i gastronomicznych w mieście. Znajduje się tu mnóstwo restauracji i kawiarni. Co ciekawe, niektóre z nich oferują znacznie wyższy poziom rozrywki, organizując (np. w okresie letnim) przedstawienia teatralne.

 

Dni Morza

To ważne święto dla wszystkich szczecinian. Odbywa się ono przeważnie w czerwcu i wiąże się z zawinięciem do portu wielu różnych jednostek, w tym oczywiście wojennych.

Podsumowując, Szczecin to piękne miasto, które można odwiedzić każdą porą roku. Może więc warto zaplanować chociażby krótki, weekendowy wypad do tego niezwykłego i pięknego miasta nad Jeziorem Dąbie?