Ubezpieczenie domu od kradzieży. Nie zapomnij przed świętami

 Po powrocie ze świątecznego wyjazdu może czekać cię niemiła niespodzianka. By uniknąć stresu, przed podróżą warto ubezpieczyć mieszkanie od włamania i kradzieży.

 Okres świąteczno-noworoczny to czas wyjazdów. Wizyta u bliskich niejednokrotnie wiąże się z kilkudniową nieobecnością w domu. Puste mieszkanie kusi złodziejów, którzy podczas Bożego Narodzenia stają się wyjątkowo aktywni. Antywłamaniowe drzwi i okna, alarm czy inne zabezpieczenia zmniejszają ryzyko włamania, jednak nie chronią przed nim w stu procentach.

Warto o tym pomyśleć zawczasu i zadbać o swój dom - ubezpieczenie to niewielki wydatek w porównaniu do strat, które poniesiesz w związku z kradzieżą telewizora, komputerów i innych drogich sprzętów. Wybór nieodpowiedniej polisy może jednak narazić cię na niepotrzebne wydatki lub sprawić, że części lub całości pieniędzy nie uda się odzyskać. Podpowiadamy, jak uniknąć takich sytuacji.

 

Kradzież a włamanie

By złodziej dostał się do twojego domu, nie zawsze musi forsować zabezpieczenia. Czasem sam nieświadomie ułatwiasz mu to zadanie, nie zamykając przed wyjazdem drzwi lub okna. Jeśli rzeczoznawca towarzystwa ubezpieczeniowego stwierdzi, że tak właśnie się stało, sprawa nie będzie traktowana jako kradzież z włamaniem, a zwykła kradzież. To ważne, bo tej wiele polis nie obejmuje.

Warto zabezpieczyć się nie tylko przed sprytem przestępców, ale także przed własną nieuwagą i sprawdzić, czy w umowie ubezpieczeniowej ryzykiem jest także kradzież. Zwłaszcza, jeśli często zdarza ci o czymś zapomnieć. Będzie to wiązało się z wyższą składką, ale odszkodowanie otrzymasz także, jeśli złodziej wejdzie do twojego mieszkania bez niszczenia zamku lub wybijania okna.

 

Co obejmuje ubezpieczenie?

Łupem złodziejów padają różne przedmioty. Polisa może obejmować stratę różnych dóbr oraz włamanie do różnych pomieszczeń. Zakres ochrony ubezpieczeniowej warto dostosować do swoich potrzeb. W ramach polisy możesz zabezpieczyć się między innymi na wypadek:

  • włamania do domu, na strych, do piwnicy lub garażu;
  • kradzieży mienia ruchomego takiego jak wyposażenie mieszkania, sprzęt RTV, komputery, aparaty, sprzęt sportowy, obrazy i rzeźby, biżuteria;
  • kradzieży i zniszczenia elementów wystroju wnętrz: podłogi, płytek lub glazury, a także elewacji i stolarki otworowej

 

Ochrona tych dóbr będzie wymagała rozszerzenia polisy i zawarcia dodatkowej umowy. Ta podstawowa zwykle obejmuje tylko mury nieruchomości. Oczywiście będzie to wiązało się z dodatkowymi kosztami, jednak sprawi, że ubezpieczenie stanie się dostosowane do twoich potrzeb.

 

Porównuj oferty

Wysokość składki kształtuje wiele czynników. To, jaką stawkę zaproponuje ci ubezpieczyciel, zależy od jego wewnętrznej polityki. Poszczególne oferty różnią się między sobą pod względem cenowym. Jak wśród nich wybrać najlepszą? To zadanie wcale nie musi być trudne i czasochłonne – pod warunkiem, że skorzystasz z internetowej porównywarki Wygodnie.pl.

Obsługa aplikacji jest prosta. Wystarczy, że wypełnisz nieskomplikowany formularz, w którym odpowiesz na pytania o zakres ochrony, stan techniczny budynku, jego status prawny, funkcje i wartość, a także czas trwania umowy. Program wygeneruje zestawienie dostępnych na rynku polis, wśród których łatwo wybierzesz tę, która będzie najkorzystniejsza.