Rumień po kleszczu

Każdy, kto ma skłonności do alergii, wie, jak uciążliwe są ukąszenia różnych insektów. Zwykle na ciele pojawia się sporych rozmiarów rumień, który mocno swędzi i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Niestety, często także nieestetycznie wygląda, co zmusza ugryzioną osobę do zakrywania, np. nóg. Sprawa nie jest poważna, jeśli był to niegroźny owad, np. komar, co jednak, gdy na ciele pojawi się charakterystyczny rumień po kleszczu? Po czym rozpoznać ugryzienie kleszcza i jak postępować w przypadku pojawienia się tego rumienia?

Charakterystyczny pierścień

Rumień po kleszczu jest typową reakcją alergiczną organizmu. Pojawia się w miejscu ugryzienia tego owada, dużo szybciej na ciele tych osób, które na co dzień zmagają się z różnymi alergiami skórnymi. Jest także niezwykle charakterystyczny, dlatego nie trudno go pomylić z innymi śladami po ukąszeniu. W miejscu wkłucia się kleszcza powstaje zaczerwienienie i niewielki bąbel. Wygląd skóry uzupełnia czerwona lub czerwonawa obręcz, która tworzy się wokół bąbla. Co ciekawe, rumień ten nie swędzi, jak inne ukąszenia owadów, jest ciepły w dotyku oraz nie posiada wybrzuszeń. Znamię to nosi nazwę rumienia wędrującego, ponieważ pojawia się w miejscu ukąszenia kleszcza, a następnie powiększa się, zmieniając położenie. Warto zaznaczyć, że rumień nie pojawia się u każdego, kto został ukąszony przez kleszcza. Sytuacja ta bywa problematyczna o tyle, iż jeżeli chory nie zdaje sobie sprawy z tego, że ukąsił go kleszcz, może nie wiedzieć, że w jego ciele rozwija się borelioza.

Rumień po kleszczu – kiedy się pojawia?

Znamię pojawia się na ciele chorego po około 7 dniach od ukąszenia lub do miesiąca. Co ciekawe, znika samoistnie po upłynięciu kilku tygodni. Można mieć zatem złudne wrażenie, że pozbyło się infekcji. Osoby, które nie znają tego charakterystycznego symptomu boreliozy, mogą nie wiedzieć, że w ich ciele rozwija się ta groźna choroba.  Co ważne, u dzieci rzadko pojawia się rumień po kleszczu. Ten specyficzny objaw występuje jedynie u 10%. Dziecko zwykle zaczyna uskarżać się na kolejne objawy boreliozy, które mogą być groźne dla jego zdrowia.

Objawy skórne boreliozy

Warto zaznaczyć, że rumień po kleszczu  jest pierwszym objawem boreliozy. Jest to sporych rozmiarów znamię, którego nie sposób przeoczyć. Zazwyczaj osiąga wartość minimum 5 cm. Jednak nie jest to jedyny symptom skórny, świadczący o chorobie. Na ciele osoby zarażonej boreliozą może wystąpić też charakterystyczny guzek, nazywany naciekiem limfocytowym. Bardzo często naciek ten występuje na mosznie lub małżowinie usznej i pojawia się równolegle z rumieniem wędrującym. Należy zatem bacznie obserwować swoje ciało.

Rumień po kleszczu – zapobieganie

Polska jest krajem endemicznym, jeżeli chodzi o boreliozę. Choć choroba ta przypomina schorzenia, występujące w krajach tropikalnych, w Azji, czy Afryce pojawia się stosunkowo rzadko. Jak wiadomo, przed każdą chorobą warto się chronić, dzięki temu można zaoszczędzić sobie wielu kłopotów oraz wizyt u lekarzy. Kleszcze są insektami, które preferują przebywanie w miejscach zalesionych oraz trawiastych, to właśnie tam najczęściej „wszczepiają” się w ludzką skórę. Bardzo często jednak można je spotkać także w przydomowych ogrodach, gdzie jest sporo drzew. Kleszcze wkłuwają się w miejsca miękkie, np. w okolicach pach, na nogach, za uchem, rzadziej w głowę. Zatem, wybierając się do lasu lub na łąkę, należy założyć odpowiednie ubranie takie, które nie będzie odsłaniało zbyt dużo ciała. Warto postawić na odzież z długimi rękawami i nogawkami, a na głowę włożyć czapkę lub kapelusz ochronny. W każdej aptece można także zakupić odpowiedni sprzęt do wyciągania kleszcza, warto go wziąć ze sobą. Nie należy zapominać także o środku dezynfekującym, gdyż kleszcze zarażają boreliozą także wymiotami lub odchodami. Przed każdym wyjściem warto dokładnie spryskać ciało i ubranie środkiem na kleszcze z substancją czynną np. Mugga deet

Kleszcz na ciele – jak postępować?

Zauważając u siebie kleszcza, najlepiej udać się do najbliższej placówki pogotowia ratunkowego, gdzie kleszcz zostanie profesjonalnie wyciągnięty. Jeżeli osoba, w której ciało wgryzł się ten owad, sama usunie kleszcza, powinna dokładnie umyć ręce lub odkazić je antybakteryjnym żelem do rąk, zachować okaz i udać się z nim do laboratorium i wykonać badanie krwi na boreliozę. Takie badanie potwierdzi, czy kleszcz był zarażony boreliozą, czy też nie, a w efekcie, czy pacjent musi przejść kurację antybiotykową, czy nie jest to konieczne. Nie należy zapominać także o dokładnym przemyciu rany. Jeżeli owad był zarażonym tym schorzeniem, w niedługim czasie na ciele chorego powinien pojawić się tzw. rumień po kleszczu.

Czym wyróżnia się rumień po kleszczu od innych znamion, występujących po ugryzieniu owada? Z pewnością swoim charakterystycznym wyglądem, przypominającym tarczę do gry w rzutki lub pierścień. Rumień ten nie swędzi i znika samoistnie po miesiącu. Zwiastuje jednak najczęściej groźną chorobę, czyli boreliozę, dlatego należy zachować ostrożność i zgłosić się do lekarza, gdy zauważy się niepokojące objawy, a także charakterystyczny rumień po kleszczu na swoim ciele.